HaberlerYurttan Haberler

Giresun’un Halkalı Köyü’nde oynanacak Toros Canavarı adlı tiyatro oyununa valilik engeli

Giresun Keşap’ın Halkalı Köyü’nde 13 Temmuz tarihinde sahnelenmesi planlanan Aziz Nesin’in yazmış olduğu Toros Canavarı adlı oyuna önce izin verildi, sonra valilik engeline takıldı.

Giresun Keşap’ın Halkalı Köyü’nde 13 Temmuz tarihinde sahnelenmesi planlanan Aziz Nesin’in yazmış olduğu Toros Canavarı adlı oyuna önce izin verildi, sonra valilik engeline takıldı. Halkalı Köyü sakinleri gerekçesiz karara anlam veremedi.

Sendika.org’un haberine göre köyde oynatılacak oyunun kaymakamlığa bildirilmesi ile ilgili süreci işleten Emrullah Kabacaoğlu konu ile ilgili şunları söyledi:

Bizim köyümüz rakım olarak yüksek bir köy, henüz tiyatro ile tanışmamış insanlar var. Fındık sezonu yaklaşıyor. Yorucu geçecek bir sezonun öncesinde köyüm olan Halkalı’da neler yapabileceğimizi düşünürken köylülerle tiyatro gösterimi yapabileceğimizi konuştuk. Bu süreçte aktif olarak kültürel faaliyetler yürüten Giresun Halkevi ile iletişime geçtik.

Tiyatro gösterimi için Giresun Halkevi ile iletişim kurulduktan sonra köylülerle 13 Temmuz tarihine karar kılındı. Kaymakamlığa tiyatro tarihinin bildirilmesi ile garip bir izin süreci başladı. Başvuruyu yapan Kabacaoğlu süreci şöyle anlatıyor:

Tiyatro oyununun metni ile kaymakamlığa bilgilendirme için başvurduğumda yazı işlerinden oynatılamaz kararı gerekçe sunulmadan elimize verildi. O gün köylüler olarak kaymakam ile görüşerek derdimizi anlattık. Ve vermesi gereken izini aldık. Sonrasında köylüler olarak tiyatronun duyurusuna ve hazırlıklarına başladık. Bir hafta boyunca Halkalı ve civar köylerde duyurduk. Bu süreçte tiyatro hazırlıklarını dayanışmayla yürütüyorduk. Köyden bir tane inşaat ustası arkadaşımız sahneyle, elektrikçi arkadaşımız ışıkla ilgileniyordu. Oyuna dört gün kala kaymakam köye gelerek tiyatronun oynatılamayacağını, valilik tarafından engellendiğini söyledi. Valilikle görüşmeye gittiğimizde tiyatro gösteriminin yasaklanmasına dair herhangi bir gerekçe sunulmadı.

Halkalı ve civar köy sakinleri şimdi tiyatronun engellenmesi ile ilgili yetkililerden bir açıklama bekliyor.

Kaynak: Sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu