Haberler

Gezi'ye sansür "Tiyatro" boyutu kazandı!

Samsun sanat tiyatrosunun sahnelediği “diren” adlı oyun Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sansüre uğradı.
Edirne Belediyesinin bir organizasyonunda Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine oyunun politik olduğu ve Gezi sürecini anlattığı” gerekçesiyle Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin verilmedi. Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu’nun kaleme aldığı, Gezi Parkı eylemlerini, eylemde yaşamını yitirenleri, hükümetin eylemler sırasında yurttaşlara uyguladığı baskıyı ve Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasını anlatan “Diren” adlı oyunun yönetmeni Yaşar Gündem konuyla ilgili “Daha önce de oyunlarımız nedeniyle pek çok kez sansüre uğradık. Asla vazgeçmedik. Bizi yobaz karanlığına sürüklemek isteyenlerle mücadele edeceğiz. Yasaklar bize vız gelir. Zaten Kültür Bakanlığı da geçen yıl ‘Gezi eylemlerine destek verdiğimiz gerekçesiyle’ bizi yardımlardan mahrum kılmıştı” açıklamasını yaptı.
İLK KEZ EDİRNE’DE SAHNELENDİ
Oyunu, çok sayıda tiyatro sever izlerken, oyuncular isminden dolayı salon verilmediğini ve duruma çok üzüldüklerini söyledi.
Oyunculardan Uğur Taşkın, Samsun Sanat Tiyatro’nun ‘Diren’ isimli komedi oyununun ilk kez Edirne’de sahnelendiğini ve ilk gösteriminde yasaklarla karşı karşıya kalmasına üzüldüklerini ifade ederek, “Oyun, Haziran sürecini işliyor. Bölüm, bölüm ve bir bölümünde Gezi Parkı eylemleri de var. Sanıyorum tiyatro oyunumuz isminden dolayı uygun görülmedi. Belediye salon verilmeyince oyunu sokağa taşıdı, bizde oyunumuzu burada sahneledik” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu