HaberlerYurttan

Genco Erkal hakkında soruşturmanın 2016 yılında bir yurttaşın Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na mail atmasıyla başlatıldığı ortaya çıktı

Geçtiğimiz gün Genco Erkal, Twitter paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla ifadeye çağrıldığını sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurmuştu.

Cumhuriyet Savcılığı, 2016 yılından bu yana yaptığı bazı Twitter paylaşımlarını gerekçe göstererek Genco Erkal’ı, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 19 Nisan Pazartesi günü ifadeye çağırdı.

Genco Erkal’ın avukatı Aslı Kazan Cumhuriyet Gazetesi’nden Seyhan Avşar‘ın konuya dair sorularını yanıtladı. Soruşturmanın 2016 yılında bir yurttaşın Siber Suçlarla Mücadele Daire  Başkanlığı’na Erkal’ın paylaşımlarını mail atmasıyla başlatıldığı ortaya çıktı.

2016 yılında atılan mailin ardından Genco Erkal’ın sosyal medya hesapları tam 5 yıl boyunca incelenen Genco Erkal’ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomasını sorduğu ve Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına karşı çıktığı bazı paylaşımlardan “delil” yaratılarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Erkal’ın avukatı Aslı Kazan, “Müvekkilimiz 60 yılı aşkın sanat hayatı olan bir kişi. Yıllardır mevcut iktidarları eleştirmiş, yargılanmış. Ancak ilk kez ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma aydınlara yönelik  baskının bir parçası” dedi. 

Soruşturma dosyasında Genco Erkal’ın farklı
yıllarda yaptığı paylaşımlar yer aldı.

Genco Erkal’ın 7 Haziran 2016’da yaptığı “Âlemin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım” şeklindeki paylaşımı ise suçlama konusu yapıldı.

Ayrıca Erkal’ın, “Erdoğan: Ayder Yaylası’ndaki çalışmanın 2022 yılına kadar bitirilmesini hedefliyoruz” şeklindeki bir tweet’i alıntılayarak “Eyvah, güzelim Ayder  Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutur” paylaşımına da dosyada yer verildi.

Genco Erkal ve avukatı Aslı Kazan, 19 Nisan’da
İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade verecek.

Soruşturmaya ilişkin Cumhuriyet Gazetesinden Seyhan Avşar’a bilgi veren avukat Aslı Kazan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ile düşünce ve ifade hürriyetinin önündeki engellerin kaldırılacağını taahhüt ettiğini anımsatarak “Hemen sonrasında ülkemizin düşün ve sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri olan müvekkilimiz Genco Erkal hakkında bazı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıya soruşturma başlatıldı. Müvekkilimizin soruşturma konusu paylaşımlarına baktığımızda bu ifadelerin değil hakaret, ağır eleştiri olarak bile değerlendirilemeyeceğini söyleyebiliriz. Müvekkilimiz her zaman yaptığı gibi, hak ihlallerine, sisteme, doğa talanına yönelik görüşlerini, eleştirilerini, kendine has üslubuyla ve mizahi bir dille aktarmıştır. Bu nedenle bunun bir suç soruşturmasından daha çok aydınlığa, aydınlara yönelik baskının bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sanatçı, 19 Nisan Pazartesi günü saat: 14.00’te İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda ifade verecek.

Başa dön tuşu