HaberlerYurttan

Genco Erkal: Gezi olaylarına muhalefet eden kişileri biat etmeye zorladılar işsiz bıraktılar, televizyonlara çıkartmadılar. Ödenekli tiyatrodalarsa oralardan attırdılar, görevlerine son verdirdiler

Genco Erkal, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla geçtiğimiz hafta ifade vermişti. Erkal ifadesinde “İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine ve betonlaştırılmasına karşıyım” ifadelerini kullanmıştı.

Genco Erkal geçtiğimiz akşam TELE 1’de Hakan Aksay’ın sunduğu Ne Olacak isimli programda sanatçılar üzerindeki baskılara değinerek: “İnsanların resmen ekmeğiyle oynuyor bu iktidar. Düşünün onların aileleri çolukları çocukları var… Televizyonda rol verilmesine engel olunuyor. Bizi de salonsuz bırakmakla tehdit ettiler. Nitekim Muammer Karaca salonundaki duvarındaki çatlakları bahane ederek ‘burası deprem yönetmeliğine uygun değil’ diyerek kapattılar bizi oradan attılar.” dedi.

Hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davaya dair “Ben politik tiyatro yapıyorum 60 yıldır beri ama işim bu. Sosyal medyada da ifade ediyorum kendimi düşüncelerimi. Çok dikkatliyimdir bu konuda. Üslup çok önemli. Bu işte hakaret hiç olmaz bu işte. Özel hayatımda da kimseyle hakaret ilişkisi içinde bulunmadım. O yüzden hakaret deyince çok şaşırdım tabi. Ben gittim, Savcı beye ne demek istediğimi anlattım. Düşüncelerimin ne olduğunu 60 yıldır bu işi yaptığımı. Politik tiyatro olduğunu ve politik tiyatronun da aktif olan önemli temsilcilerinden biri olduğumu ve nelere karşı olduğumu birebir anlattım. 7 tweet söz konusu Bunların 5i 2016 yılına ait. 5 yıl bunlar bir dosyada tutulmaya başlamış ama 5 yıl sonra mı akılları başlarına geliyor bunu ne avukatım ne ben anlayamadık.”

“İnsanların resmen ekmeğiyle oynuyor bu iktidar!” 

Programın devamında Erkal sözlerine şöyle devam etti: “Gezi olaylarına muhalefet eden kişileri biat etmeye zorladılar işsiz bıraktılar, televizyonlara çıkartmadılar. Ödenekli tiyatrodalarsa oralardan attırdılar, görevlerine son verdirdiler. Bu etrafa gözdağı verme amacı taşıyor. Biz alır götürürüz, aç kalırsınız. İnsanların resmen ekmeğiyle oynuyor bu iktidar. Düşünün onların aileleri çolukları çocukları var.

Bizi de salonsuz bırakmakla tehdit ettiler. Nitekim Muharrem Karaca salonundaki duvarındaki çatlakları bahane ederek burası deprem yönetmeliğine uygun değil diyerek kapattılar bizi oradan attılar. 30 küsür yıldır Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız yardımları kestiler.

Anadolu’ya turneye çıktığımız vakit çok zorluklarla karşılaşıyoruz çünkü oynayacağımız oyunların önemli bir bölümü üniversitelere ait. Onlara tepeden ya ‘onlara muhalif olanlara salon vermeyin’ deniyor ya da onlar kendilerine oto sansür uyguluyorlar. ‘Bunlara verirsek başımıza bir şey gelir. Aman biz sağlama alalım’ diyerek bu iktidar sanatın böylece yollarını kesiyor ve adalet, medya konusu her yeri kontrol altında tutup muhalefeti her konuda susturmaya alışkın oldukları için sanatı tiyatroyu da böylece engelliyorlar. Onların da politikası o.”

PROGRAMIN TAMAMINA ALTTA BULUNAN
VİDEODAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Başa dön tuşu