Geçmişten BelgelerKöşe Yazarları

#GeçmiştenBelgeler S. Günay Akarsu / Yeni Bir Tiyatro Dergisine Başlarken

DSCN2452Türkiye’nin gerilimli günlerinde yaşıyoruz. Dışarıdan biri şöyle bir baktıktan sonra Türkiye’yi anlatmaya kalksa oldukça karanlık bir tablo çizer herhalde. Oysa gerçek o kadar umut kırıcı değildir. Bir arayış içindedir çünkü Türk insanı. İçinde bulunduğu durumu görmüştür. Hiç değilse görenlerin oran günden güne artmaktadır. Böyle bir durumda yaşanamayacağını düşünenler aynı düşüncenin etkisiyle bir arayışa yönelmektedir. Böylelerinin oranı da günden güne artmaktadır. Onun için yaşadığımız koşullar ne denli ağır olursa olsun, bütünüyle arayan, çıkış yolu bulmaya çalışan bir toplum önünde sonunda aydınlığa ulaşır diyoruz.
Ne var ki yalnız aramak yeterli değildir. Aramaya başlamak, uzun geçmişin verdiği rahatlıktan, uyuşukluktan silkinmek, işin başlangıcıdır. Asıl önemlisi bizleri yanıltmak ve dolayısıyla kendi çıkarlarını sürdürmek için durmaksızın çaba harcayan iç ve dış düşmanların etkisinden kurtulmak, gerçek çözümü bulmaktır. Ancak ondan sonra çabalar olumlu bir doğrultu kazanmış demektir. Ancak ondan sonra bu doğrultuda bütün hızımızla ilerlemeye başlayabiliriz.
Tiyatro dünyamız da aynı görünüm içindedir. Nasıl olmasın ki, bir üst yapı kurumu olan tiyatro elbette içinde yaşadığı toplumun alt yapısına, toplumsal niteliklerine göre biçimlenecektir. Tiyatromuzda bugün aynı kargaşalık, aynı yanıltıcı gözboyamacılar arasında kendine bir çıkış yolu aramakta, daha doğrusu var olmak için çabalamaktadır.Toplumsal yapımız kendi çözüm doğrultusuna girdikten sonra tiyatromuz da bu bize yatkın toplumsal yapının sağladığı elverişli ortamda boy atıp güçlenecektir. Ama şimdi ne yapmak gerek? İşte bu sorunun cevabını arayacağız bu dergide. Kimi tiyatocularımız kendilerine göre çözümler öneriyor; kimi tiyatrocularımız bir çözüm üzerinde karara varamamış. Ne olursa olsun, iyi niyetine inandığımız her düşünceye açık olacak bu dergi. En başta da okuyucularımız eleştiri ve uyarılarına elbette.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu