DünyadanHaberlerNeler Oluyor Hayatta

Fransız araştırmacılar, sevdiğimiz melodilerin neden tüylerimizi diken diken ettiğini keşfetti

Bilim insanları, sevdiğimiz melodilerin neden tüylerimizi diken diken ettiğini keşfetti.

Fransız araştırmacılardan oluşan bir ekip, en sevdiğimiz müziği dinlediğimiz sırada, beynin duygu, hareket ve müziği işleyen alanlarının dopamin seviyelerinde bir artış yaratmak için aynı anda ve birlikte çalıştığını keşfetti.

Frontiers in Neuroscience dergisinde çalışması yayınlanan araştırmacı ekip, deneyi her biri müzik dinlerken titreme yaşamış, çeşitli müzik yeteneklerine sahip 18 müzik sever ile gerçekleştirdi.

İnsanların sadece yarısının müzik dinlerken tüylerinin diken diken olduğunu belirten araştırmacılar bunu yaşayanların, “yoğun duyguları deneyimleme konusunda gelişmiş bir yeteneğe” sahip oldukları söylüyor.

Çalışmalar sırasında katılımcılar beyinlerindeki elektriksel aktiviteyi kaydeden makinelere bağlandı ve en sevdikleri şarkıların 90 saniyelik kliplerini dinletildi.

Müziği dinlerken “titreme” hisseden insanların beyinlerinde neler olduğunu izleyen araştırmacılar duygusal işlemden sorumlu bölgede belirli elektriksel aktiviteler tespit ettiler.

Bu bölgeler müziği işlemek ve “iyi hissetme” hormonu olan dopamini salmak için birlikte çalışıyor. Ve böylece hissettikleri titreyen ürperme ortaya çıkıyor.

Başa dön tuşu