DünyadanHaberler

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda üç kişi hayatını kaybetti

Strasbourg Saint Denis Mahallesi’nde bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi ve kültür merkezinin karşısında Kürt esnafa ait dükkanlar silahlı saldırıya uğradı.

Görgü tanıklarına göre derneğin olduğu caddeye bir otomobille bırakılan 60’lı yaşlarındaki bir kişi derneği taradı. Saldırgan daha sonra derneğin karşısındaki Kürtlere ait restoranı ve aynı sokaktaki bir kuaför salonunu da taradı. Saldırı sonucu üç kişi hayatını kaybederken, iki kişi de yaralandı.

Saldırı 9 Ocak 2013’te Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilişinin 10’uncu yıldönümü öncesine denk geldi.

Polis saldırganın daha önce de ırkçı saldırılardan sabıkası bulunan ve kısa süre önce serbest bırakılan 69 yaşında bir işçi emeklisi olduğunu açıkladı. Fransız anaakım medyası ve Emanuel Macron yönetimi de “ırkçı saldırı” senaryosunu hızla dolaşıma soktu.

Ne var ki 9 Ocak katliamının ardından 10 yıldır sıkı bir şekilde izlenen bir bölgede bu kadar rahat bir saldırının gerçekleşmiş olması soru işaretleri yaratmış durumda. Hükümetin açıklamaları güven vermiyor.

Bölgede saldırı sonrası düzenlenen protestolarda Erdoğan ve Macron’u bu saldırıdan sorumlu tutan sloganlar atılıyor.

Kaynak: Sendika.Org

Başa dön tuşu