DünyadanHaberler

Fransa’da tiyatrocular mağaza vitrininde performans sergiledi

Paris’in merkezindeki şık bir giyim mağazasının vitrininde, birkaç düzine insandan oluşan küçük bir kalabalık, soğuk ve gri bir gökyüzü altında toplandı.

2020 yılının Ekim ayından bu yana Fransa’da tiyatrolar, sinemalar, sanat galerileri ve diğer tüm kültürel alanlar kapatıldı. Ve koronavirüs enfeksiyonları Avrupa’yı kasıp kavururken Fransa, ülke çapında üçüncü bir kilitlenme giderken kültür sanat mekanlarının yeniden ne zaman açılacağı hala belli değil.

Paris’teki şık bir giyim mağazasının vitrininde, sanatçılar Fransız yazar Herve’nin kitabından uyarlanan, Etienne Coquereau ve Isabelle Cagnat tarafından sahnelenen performansı izleyenler ise yoldan geçenler, sosyal medyadan duyuruyu görenlerdendi.

Performans öncesinde organizatörlerin polisle sorun yaşamamak için pandemi kurallarına uymaları gerektiği konusunda uyarmalarının ardından başlayan performans 1 saat sürdü.

Sergilenen performansın ardından Reuters’a konuşan Isabelle Cagnat, “‘Biz buradayız, her yerde performans göstermeye hazırız.’ demek bile bir meydan okuma eylemidir” diyerek; “Bu hayatta sanata ihtiyacımız olduğunu göstermek için düşünmemiz, hayal etmemiz, ağlamamız gerekiyor. Herkes tiyatroyu özlüyor.” dedi.

62 yaşındaki aktör Etienne Coquereau ise yetkililerin tiyatroların sosyal mesafe önlemleriyle yeniden açılmasına izin verme zamanının artık geldiğini söyleyerek; “Gördüğünüz gibi neşe dolu bakışlar ve ışıltılı yüzlerdi izleyenler” dedi.

Video: Newzee

Reuters.com’da yayımlanan “French audiences develop a taste for window theatre” başlıklı haberden çevrilmiştir. Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu