HaberlerYurttan Haberler

Fotoğraf Yarışmasına Katılanların GBT Kontrolüne Tabi Tutulduğu Ortaya Çıktı.

TFSF, Uşak Belediyesi ve Uşak Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği “İlklerin Şehri Uşak’ta Tarih, Kültür ve Yaşam” temalı fotoğraf yarışmasında güvenlik gerekçesiyle,  Genel Bilgi Tarama [GBT] kontrolü yapıldığı ortaya çıktı.

 
Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Oral’ın haberine göre: Bu yıl eylül ayında yapılan fotoğraf yarışmasında kazananlar listesi belirlenen tarihten geç açıklanınca, bir üst kuruluş olan TFSF sonuç listesi için belediye ve valiliğe sözlü bildirimde bulundu. Bunun üzerine yetkili kurumlar “Kazananlar arasında GBT kontrolü yaptırıyoruz bu nedenle sonuçlar geç açıklanacak” diyerek Türkiye’de eşi olmayan bir karar almış olduklarını da belirttiler.
Yapılan GBT kontrolü ile ilgili Mahmut Oral’a konuşan veTFSF’nin bu tür etkinliklerine bölgeden çektiği fotoğraflarla katılan fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Ruşen Takva “Konuyla ilgili, bölgeden yarışmaya katılan arkadaşlarımızın şikâyetleri oldu. OHAL süreci ile başlayan güvenlik tedbirleri artık başka bir şey olmaya başladı. Fotoğraf yarışmalarına GBT kontrolü uygulanması, kurumların içine düştüğü özgüvensizliğin son halidir. Bu karar değil Türkiye’de, insanoğlunun toplumsal yaşama geçip yasalar ürettiği tüm kara topraklarında ilktir ve ilginçtir. Federasyon buna tesadüfen vâkıf olmuş ve bilgi sahibi olmuş. Onlardan bağımsız kim bilir kaç yarışma bu şekilde sonuçlandı” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu