HaberlerYurttan Haberler

Fırat Dövencioğlu, Kadıköy Moda'da yer alan 59 yıllık geçmişe sahip Rexx Sinemasının minyatürünü yaptı

Bugüne kadar farklı mekanların ve eşyaların minyatür hallerine şahit olduk. Minik ölçekli bu dünyalardaki tasarımların gerçeklerinden daha şirin gözüktüğünü söylemek mümkün.

Mini mutfakta yapılan Türk lezzetleri, keçe ve minyatür dünyasını birleştiren Andrea Love, Miniature Space YouTube hesabının hazırlamış olduğu yemekler mutfaklarda minik bir yolculuğa çıkarıyordu.

Minyatür sanatçısı Chris Toledo tarafından hazırlanan ölçekli iç mekanlar ve Pull + Push tasarım stüdyosunun minyatür bina şeklindeki saksıları ise mimari estetiği küçük boyutlarda sunuyordu.

Sanatçı Fırat Dövencioğlu da Instagram’da takipçilerini küçük dünyalara davet ediyor. Minyatür iç mekan paylaşımlarının yanı sıra ölçekli maketler yapıyor. Bu işlerden biri de Kadıköy, Moda denilince akla gelen ilk mekanlardan birisi olan Rexx Sineması oldu.

Rexx Sineması’nı kapanma sürecine getiren olaylar

Bilindiği üzere İstanbul’un en eski salonları arasında yer alan Kadıköy’deki Rexx Sineması ve İstiklal Caddesi’ndeki Atlas Sineması COVID-19 salgınının ortaya çıkardığı ekonomik sebepler yüzünden kapanma kararı almıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Atlas Sineması’nın kapanmayacağını açıkladı ancak Rexx Sineması yüksek kirası sebebiyle kapanma kararını doğruladı. 59 yıllık tarihi ile Kadıköy, Moda’ya yolu düşen herkesin önünde mutlaka bir kez beklediği bu tarihi mekanın kapanmaması için imza kampanyaları düzenlendi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da kararı duymasını ardından bir açıklama yaptı. Salgın tehdidinin ardından bu kültür mirasını geleceğe nasıl taşıyabilecekleri konusunda adımlar atacaklarını söyledi.

Kaynak: Bigumigu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu