HaberlerSinemaYurttan Haberler

Filmler ‘olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar’a göre sınıflandırılacak

Sinema filmleri ve fragmanlar, cinsellik, çıplaklık, şiddet, korku, uyuşturucu madde, kaba ve argo dil gibi ‘olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar’ yönünden değerlendirilerek sınıflandırılacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasına ilişkin esaslar yönetmeliğine göre, sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamayacak.

Film arası 15 dakika

Yönetmelikle, sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10, fragman gösterim süresi ise en az üç, en fazla beş dakika olarak belirlendi. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak.

Bilete promosyon yapılmayacak

Sinema salonu işletmecileri ya da sinema bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri yapamayacaklar.

Sinemalarda, belirli yaş ve üzeri, engelli, şehit yakını ve gazi, halk günü, kamu meslek grubu, öğrenci, sabah seansı ve internet bileti adları altında indirimli biletler satılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu