HaberlerYurttan

Fazıl Say, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 4 yıl 8’er ay hapisleri istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için destek paylaşımı yaptı

Fazıl Say, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için destek paylaşımı yaptı. Say, “Dost taraf olur. Ben bu sanatçıların dostuyum” dedi.

Gazeteci Uğur Dündar’ın 2018’de Halk TV’de yayımlanan “Halk Arenası” programındaki sözleri nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılanan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a bir destek de sanatçı Fazıl Say’dan geldi.

4 yıl 8’er ay hapisleri istenen Gezen ve Kpınar için sosyal medya hesabından paylaşım yapan ünlü piyanist, “Dost taraf olur. Ben bu sanatçıların dostuyum. Onlara müteşekkirim. Ve onlardan yana tarafım” dedi. Say, paylaşımında fikirlerin farklı olmasının suç olamayacağını da belirtti.

Say, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“İkisi de çok sevdiğim sanatçı. Düşünün, tüm ömrümüz boyunca bizi kimi zaman katıla katıla güldürdüler, kimi zaman da düşündürdüler. Üstün yetenekli, verimli, ve topluma fayda sağlayan şekilde öğretici iki insan; Metin Akpınar ve Müjdat Gezen.

Her insana hitaben şunu söylemek isterim; Fikirler insanına göre farklı farklıdır, ve farklı olması suç değildir, farklı olması asıl olması gerekendir, fikir zenginliği iyi olandır, bu u¨lke için, bu du¨nya için ve insanlığın süregelen gelişimi için… Siyasi fikirler, inanç üzerine ya da sanatsal fikirler ve hatta spor üzerine, futbol üzerine güncel olaylar üzerine, salgın üzerine.

Hepimizin farklı bakış açıları var.

İktidar ve muhalefet üzerine de elbet…

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen bu toplumun dostudur, bu topluma sevgi ile emek ile alın teri ile değer üstüne değer katmıs¸lardır.

Bakın; ben “Düşünce suçu” denilen son derece “subjektif” konuda hataları olduğunu du¨s¸u¨nmüyorum, ve bir “hata”dan bahsediliyorsa, bu her tarafa çekilebilir bir s¸eydir, – “düşünceler” sürekli hukuk önünde, “birilerinin” işine gelince veya gelmeyince.

S¸u salgın döneminde, el üstünde taşımamız gereken bu memleketin bu saygın sanatçılarına ben sahip çıkmaktan yanayım. Onların değerini bilmekten yanayım. Ve sanatçısı da devlet adamı da bu toplumda yer edinmelidir, du¨s¸u¨nceleri en zıt noktada olsa bile.

Dost taraf olur.

Ben bu sanatçıların dostuyum.

Onlara müteşekkirim.

Ve onlardan yana tarafım!”

Kaynak: Cumhuriyet

Başa dön tuşu