Çeviri HaberlerDünyadanHaberler

Evinin arka bahçesinden çektiği 209 megapiksel fotoğrafla, ay yüzeyinin olağanüstü ayrıntılarını yakaladı

Astrofotograf Andrew McCarthy, arka bahçesinden çektiği yüksek çözünürlüklü ay fotoğrafı ile astronomi tutkunlarına yeni bir bakış sunuyor.

Andrew McCarthy,  45 dakika boyunca çekim yaptı ve toplamda 24.000 fotoğraf birleştirerek Ay yüzeyinin olağan üstü ayrıntılarını gözler önüne serdi.

2000 mm’ye ayarlanmış bir teleskop kullanarak 45 dakika boyunca çekim yapan McCarthy daha sonra post prodüksiyonda en iyi kareleri seçerek son haline getirdi.

Çok yüksek kare hızları için tasarlanmış özel bir kamera kullandığını ve böylece dakikalar içinde yüz binlerce çekim yapabildiğini ifade eden McCarthy şunları da ekliyor:

RAW çerçevelerini Photoshop’ta birleştirdiğim yığılmış dosyaları dışarı atarak hizalayan ve istifleyen bir yazılım kullanıyorum. Ayrıca veriler üzerinde çeşitli keskinleştirmeler yapan programları çalıştırıyorum ve yığılmış görüntüler çok yüksek kaliteli olduğundan, parazit ve yapaylık üretmeden keskinleştirmeden net ayrıntılar elde edebiliyorum.

Dilerseniz fotoğrafın tam boyutu olan 85 megapiksel versiyonu, McCarthy’nin Patreon hesabı üzernden satın alabilirsiniz.

Başa dön tuşu