DünyadanHaberlerYurttan

Evdeyken erişebileceğiniz Türkiye'den ve dünyadan ücretsiz konser, tiyatro, opera ve bale gösterileri, dergiler ve yayınlar

Bilim insanlarının koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı uyarılarına kulak verip evden mümkün olduğunca çıkmamaya çalışmak şu an için alınabilecek en önemli tedbirlerden biri olarak gözüküyor.

Salgının gözüktüğü ülkelerde kültür sanat merkezleri birer birer kapanınca ve salgından kurtulmanın en önemli yolunun evinizde olmak gerektiği gerçeğiyle karşılaşınca bir süre sonra “Bugün ne yapacağız? Ne izleyeceğiz? Ne okuyacağız?” soruları sorulmaya başlandı.

Evde uzun süre vakit geçirmek zorunda olduğumuz şu zor günlerde bu sorularınıza cevap olacak içerikleri bu yazının altında paylaşacağız ve yenileri eklendikçe güncellemeye devam edeceğiz.

Şimdiden iyi seyirler ve iyi okumalar…


Mekan Artı geçmiş oyunların kayıtlarını ücretsiz erişime açıyor.

2008 yılında İstanbul’da kurulan ve çağdaş gösteri sanatları alanında uluslararası çalışmalar yürüten geçmiş oyunlarının kayıtlarını ücretsiz erişime açacağını duyurarak ilk oyunu yayınladı bile.

“Mekan Artı olarak evde kaldığınız süreci daha kolay, keyifli ve tiyatrodan uzak kalmayarak geçirmeniz için oyunlarımızı YouTube kanalımızdan sizlerle buluşturmak istiyoruz.” diyen ekip her Perşembe günü sahnelenmiş bir oyunun kaydını ücretsiz olarak erişime açacağını duyurdu.

Yayınlanan ilk oyun Siyah Pembe Üçgen Derneği’nin metninden Ufuk Tan Altunkaya tarafından uyarlanan ve yönetilen “80’lerde Lubunya Olmak” adlı oyun. Oyunda Ayşe Gülerman, Burcu Şeyben, Elit Çam, Neşem Akhan rol alıyor.

Diğer yayınlanan oyun kayıtlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Mekan Artı’nın youtube sayfasına abone olabilirsiniz. “80’lerde Lubunya Olmak” oyununu hemen izlemek isterseniz altta bulunan videoya tıklayabilirsiniz.


Tiyatro Alesta, “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” adlı tiyatro oyununu ücretsiz erişime açtı

2014 yılında farklı sahne disiplinlerinden gelerek tiyatro yapmak isteyen ve tiyatronun kolektif bir sanat olduğu düşüncesini benimseyen Mehmet Şerif Tozlu, Oğuz Gülen, Orçun Ucal ve Nevra Ayşem Savaşçı tarafından kurulan Tiyatro Alesta, “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” adlı oyununu ücretsiz olarak erişime açtı.

Pınar Selek’in metninden yola çıkarak Orçun Ucal tarafından uyarlanan ve yönetilen oyunda Nevra Ayşem, Savaşçı Ömer Güneş, Eser Cebecioğlu, Oğuz Gülen, Mehmet Şerif Tozlu yer alıyor.

Sürüne Sürüne Erkek Olmak” oyununu hemen izlemek isterseniz altta bulunan videoya tıklayabilirsiniz.

https://youtu.be/9KJhvC4J5eo


Amsterdam Film Festivali’nden 300 filmlik seçki

Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali, festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişime açtı.

1988 yılından bu yana her yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivali olan “Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali“nin ücretsiz olarak erişime sunduğu 300 filme erişmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Kültür ve Turizm bakanlığı bünyesinde bulunan tiyatro, opera ve bale gösterileri ücretsiz erişime açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak erişime açılan performansların arasında şu an için 3 opera gösterisi ve 2 bale gösterisi var. İlerleyen günlerde diğer gösterilerinde ekleneceği açıklandı. Yayınlanan gösterileri izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Biz sizin için Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Balesi’nin sahnelediği müziklerinde Piyotr İlyiç Çaykovski’nin imzasını taşıyan “Romeo & Juliet” balesini seçtik. Dilerseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.


Sizler için derlediğimiz 14 belgesel seçkisi

Sizler için derleğimiz 14 belgesel sayesinde geçmişte dünyada ve Türkiye’de sanat alanında olup bitenlere şahit olabilir, tiyatro oyunlarını, filmlerini izlediğiniz sanatçılar hakkında belki de bilmediğiniz ilginç bilgiler edinebilir, hikayelerini kendilerinden dinleyebilirsiniz.

14 belgeselin yer aldığı seçkiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Siz hangisini tavsiye edersiniz?” diye soruyorsanız aralarında bizim en sevdiğimiz belgesel her bölümü 40 dakika olan, 3 perdelik “Türkiye’de Tiyatro Tarihi Belgeseli” dilerseniz aşağıdan hemen izleyebilirsiniz.

Devlet Tiyatroları desteğiyle, Can Dündar’ın hazırlayıp sunduğu “3 Perde”lik belgeselde dönemin tanıkları; Kerim Afşar, Handan Uran, Semiha Berksoy, Cüneyt Gökçer, Şeref Gürsoy, Yıldız Kenter, Atilla Sav, Semih Sergen ve Macide Tanır anlatıyor tüm yaşananları.


Cambridge Üniversitesi Kütüphanesinin arşivi ücretsiz erişime açıldı

İnternet üzerinden ücretsiz şekilde eğitim alınabilen kütüphanede, sesli, videolu ve metin olarak sunulan içerikler arasında edebiyattan sanata, işletmeden felsefeye birçok alanda ders var.

İçerikler indirilemiyor fakat online olarak girip istediğiniz dersleri seçip eğitime katılabilirsiniz.

Üniversitenin erişime açtığı yayınlara buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz.


Altıdan Sonra Tiyatro’dan “Kapı Açık Kalmış”

Tüm kültür sanat kurumları gibi bağımsız tiyatrolarda da turnelere, gösterimlere ve atölyelere bir süreliğine ara vermek zorunda kaldı. Bu sürede tiyatro ekipleri de seyircileriyle iletişim içinde kalmak aracılığıyla birtakım çözümler üretti.

Altıdan Sonra Tiyatro’nun kurucularından Yiğit Sertdemir moderatörlüğünde Kumbaracı50’den gerçekleştirdiği YouTube programında tiyatro ve oyun yazarları üzerine sohbetin yanı sıra,oyun okumaları da yapılıyor.

​Hafta içi her akşam saat 20.30 – 22:00 arasında gerçekleştirilen “Kapı Açık Kalmış” programının ilk bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz. Altıdan Sonra Tiyatro’nun YouTube kanalındaki diğer yayınları izlemek ve abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Keith Urban’ın deposunda verdiği konsere Nicole Kidman eşlik etti

Konserlerini koronavüris salgını nedeniyle iptal etmek zorunda kalan Keith Urban grup arkadaşı Jeff Linsenmaier eşliğinde instagram takipçilere ücretsiz bir konser verdi.

Ekipmanlarının olduğu depodan yarım saatlik bir konser veren Urban’a eşi Nicole Kidman’da bazı şarkılarda dans ederek eşlik etti. Deposundan canlı olarak yayınladığı konser 30 dakikanın üzerinde sürdü.

Keith Urban’ın deposundan verdiği konseri aşağıdan izleyebilirsiniz

https://www.instagram.com/tv/B90JN2kBdsE/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Nilüfer Kent Tiyatrosu kayıtlı olan tiyatro oyunlarını ücretsiz erişime açtı

Şu an için yayınlanan oyunların arasında hem çocuklar hem de yetişkinler için toplamda 4 oyun bulunuyor.

Yetişkinler için yayınlanan oyunlar Romeo ve Juliet, Şark Dişçisi çocuklar için yayımlanan oyunlar ise Grimm Kardeşler ve Bahçe adlı oyunlar.

Yayınlanan oyunlara ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak tamamına ulaşabilirsiniz.

“Siz hangi oyunu tavsiye edersiniz?” diye soruyorsanız Firuze Engin’in yazdığı, Doğu Yaşar Akal’ın yönettiği, Ayşe Gülerman, Gökhan Kum ve Mesut Özsoy oynadığı “Cambazın Canezesi” adlı oyunu hemen altta bulunan videoya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/kg-pJZZpskw

New York Metropolitan Operası her gece geçmiş performansların kayıtlarını 24 saat boyunca ücretsiz olarak erişime açtı

Metropolitan Operası tarafından sahnelenen gösterilerin programına erişmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Performansları izlemek isteyenler buraya tıklayarak arşive erişebilirler.


Gülsin Onay’ın evinin salonunda, şahane bir konser dinlemek ister misiniz?

Gülsin Onay’ın geçtiğimiz pazar akşamı ilk twitter üzerinde canlı olarak yayınladığı konseri kısa sürede binlerce kişi izledi. Evinin salonundan yaptığı bu konser yayınlarını Gülsin Onay, her pazar akşamı saat 19.00’da gerçekleştirmeye devam edeceğini açıkladı. 21 dakika süren bir performansa imza atan Onay’ın yayını toplamda 916 bin kişi tarafından izlendi. 

Eğer Gülsin Onay’ın ilk konserini izlemek isterseniz altta bulunan videodan ulaşabilirsiniz.


Evde vakit geçirirken gezebileceğiniz 12 sanal müze

Televizyon ya da internetle vakit geçirmek yerine evinizdeyken de kültürel faaliyetleri gerçekleştirmenin bir yolu var. Google Arts & Culture, dünyanın dört bir yanındaki en ünlü müzelerin sanal turlarını ve çevrimiçi sergilerini size ulaştırıyor. Dünya çapında 500’den fazla müze ve galeriye çevrimiçi olarak ulaşmak mümkün.

Google Arts & Culture’ın koleksiyonu Londra’daki British Museum, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, New York City’deki Guggenheim ve daha pek çok sanat, tarih ve bilim hakkında bilgi edinebileceğiniz yüzlerce yer içeriyor.

Ücretsiz olarak erişebileceğiniz sanal müzelerin tamamının listesine ve linklerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Metropolitan Sanat Müzesi, 375.000 sanat eserini sınırsız kullanıma açtı

Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi sahip olduğu yaklaşık 375 bin eserin fotoğrafının artık ücretsiz olarak kullanılabileceğini duyurdu.

Arşivin tamamına erişmek isterseniz için buraya tıklayabilirsiniz.


Chris Martin’in evinin salonundan verdiği konser 11 Milyon kişi tarafından izlendi.

Chris Martin, Pazartesi akşamı “Solidarity Sessions” adını verdiği bir canlı yayın ile instagram takipçilerine ücretsiz olarak yarım saat süren bir konser verdi.

Piyanosunun başına oturan İngiliz müzisyen takipçilerinden aldığı istek şarkıların yanı sıra Viva La Vida, Yellow ve grubun son şarkılarını seslendirdi.

https://www.instagram.com/tv/B90Ft_knpuT/?utm_source=ig_web_copy_link

Viyana Devlet Operası da Opera ve Bale gösterilerini ücretsiz olarak erişime açtı

Viyana Devlet Operası da ücretsiz olarak arşivini açanların arasına katıldı. 15 Mart 2020 Pazar gününden itibaren “Wiener Staatsoper” adlı dünya çapında ve ücretsiz olarak yayın yapan platform aracılığıyla opera ve bale performanslarının kayıtlarını günlük olarak yayınlayacaklarını duyurdu. 

Eğer Viyana Devlet Operası’nın yayınlarını izlemek isterseniz Www.staatsoperlive.com adresinden kayıt olduktan sonra, ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.


Dengin Ceyhan’dan sosyal medya konseri

14 Mart tarihinde twiter ilk ücretsiz konser yayınını yapan Dengin Ceyhan dün akşam İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evden çıkmayanlar için düzenlediği ‘ev konseri’ne katıldı.

Ceyhan bundan sonra Perşembe akşamlar saat 19.00’da canlı yayınla sosyal medya üzerinden konser vereceğini açıkladı.


Arkas Sanat Merkezi Koleksiyonunda bulunan 20 sergiyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Arkas Sanat, 2011 yılından bu yana açtığı 20 sergiyi, 3D olarak internet sitesinde erişime açtı.

En son sergi dahil hepsine ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Müstehak Evdeyiz No: 1

Tadımızı tuzumuzu kaçıran bu günlere inat, sağlıkla birbirimize sarılacağımız günlerin özlemiyle, hem yaşadığımız sıkıntıları konuşmak hem de biraz olsun mutluluk bırakmak istiyoruz evlerinizin salonuna.

İlk programımızın misafirleri Sercan Gidişoğlu, Ebru Nihan Celkan, Yekta Kopan ve Selen Öztürk oldu.

Programımızın canlı olarak yayınlanacak olan 2. bölümü 20 Mart Cuma akşamı saat 22:00’de yayımlanacaktır! Kanalımıza abone olmak ve diğer bölümlerden haberdar olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yayınladığımız ilk bölüme altta bulunan videodan ulaşabilirsiniz.


TÜBİTAK Dergi Arşivi

TÜBİTAK, tatilde olan minikler ve yetişkinlerin de günlerini değerlendirmesi için dergi arşivlerini açtı.

Derginin tüm arşivine altta bulunan linklerden ulaşabilirsiniz.

bilimteknik.tubitak.gov.tr/arsiv

bilimcocuk.tubitak.gov.tr/arsiv


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu