Haberler

Erol Evgin: "Parmak basanla, üç üniversite mezununun birer oy hakkı olması adil değil!"

“Türkiye’de demokrasinin en iyi çözüm olduğu konusunda şüphelerim var” diyen sanatçı Erol Evgin, şu soruyu sordu: “Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle üç üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi?”

Erol evgin
Habertürk’ten Balçiçek İlter’e konuşan Evgin, demokrasinin eğitimli ülkeler için iyi bir çözüm olduğunu, Türkiye’ye ise fazla geldiğini savundu:“Hoş değil ama şunu düşünüyorum; Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle üç üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil.”

‘Önce eğitim, sonra demokrasi’

Herkesin seçebilme hakkı olduğunu sözlerine ekleyen Evgin, parmak basanların muhtar seçimlerine katılabileceğini ancak daha iyi eğitim alanlarınsa belediye başkanı seçebileceğini söyledi.
Bu yöntemin ‘seçkinci’ olup olmadığı sorulan Evgin, şu yanıtı verdi:“Neyin eşitliği? Öbür tarafta eşitlik oluyor mu? Bu ülkede eğitim açısından eşitlik var mı? İnsanlara aynı imkanları sunabiliyor muyuz? Bakın kadınların gücüne… Siyasetçiler bunun önemini kavrasalar, siyasetin merkezine oturtsalar müthiş başarılar kazanacaklar. Ama yapmıyorlar. Neden? İktidarları, güçleri ellerinden gider diye yapmıyorlar. Cehaletin korktuğu kadındır. Kadın öğrenirse çocuğu da öğrenir. O yüzden kadınları cahil bırakmak birilerinin işine geliyor. Eğitimde eşit fırsat yaratmazsanız eşitlik nerede kaldı? Önce herkesi eğitelim sonra ‘demokratız’ diye ortaya çıkalım.”
 
Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu