Haberler

Erol Evgin: "Parmak basanla, üç üniversite mezununun birer oy hakkı olması adil değil!"

“Türkiye’de demokrasinin en iyi çözüm olduğu konusunda şüphelerim var” diyen sanatçı Erol Evgin, şu soruyu sordu: “Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle üç üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi?”

Erol evgin
Habertürk’ten Balçiçek İlter’e konuşan Evgin, demokrasinin eğitimli ülkeler için iyi bir çözüm olduğunu, Türkiye’ye ise fazla geldiğini savundu:“Hoş değil ama şunu düşünüyorum; Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle üç üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil.”

‘Önce eğitim, sonra demokrasi’

Herkesin seçebilme hakkı olduğunu sözlerine ekleyen Evgin, parmak basanların muhtar seçimlerine katılabileceğini ancak daha iyi eğitim alanlarınsa belediye başkanı seçebileceğini söyledi.
Bu yöntemin ‘seçkinci’ olup olmadığı sorulan Evgin, şu yanıtı verdi:“Neyin eşitliği? Öbür tarafta eşitlik oluyor mu? Bu ülkede eğitim açısından eşitlik var mı? İnsanlara aynı imkanları sunabiliyor muyuz? Bakın kadınların gücüne… Siyasetçiler bunun önemini kavrasalar, siyasetin merkezine oturtsalar müthiş başarılar kazanacaklar. Ama yapmıyorlar. Neden? İktidarları, güçleri ellerinden gider diye yapmıyorlar. Cehaletin korktuğu kadındır. Kadın öğrenirse çocuğu da öğrenir. O yüzden kadınları cahil bırakmak birilerinin işine geliyor. Eğitimde eşit fırsat yaratmazsanız eşitlik nerede kaldı? Önce herkesi eğitelim sonra ‘demokratız’ diye ortaya çıkalım.”
 
Kaynak: Diken

Bir Yorum

 1. Parmak basan dediği insanların önemli kısmı çiftçilik yapıyor, tarlalarda çalışıyor. Yani geneli köylü. Üretim yapıyorlar.
  Bu ülkeye kendisinden daha faydalı insanlar. Bir yandan Atatürkçüyüm diyeceksin, diğer yandan Atatürk’ün
  Köylü milletin efendisidir söylemini, görmezden geleceksin. İnsan yerine koymayacaksın. Terbiyesizlikten başka bir şey değil. Örnek olarak 3 üniversite mezunlarını vermiş. O halde şöyle yapalım
  3 üniversite mezunları Cumhurbaşkanını seçsin
  2 üniversite mezunları belediye başkanlarını seçsin
  1 üniversite mezunları muhtarları seçsin
  lise mezunları Encümen azalarını seçsin
  Nasıl fikir ?
  Diğer bir itirazım da bu ülkede mezhepçi görüşe sahip olanlar seçimlere katılmasın. Çünkü bu mezhepçi görüşteki kişiler karşı görüşteki liderlere asla oy vermiyorlar, yani adil değil. Hadi buyur çık işin içinden
  İşte Erol EVGİN bu bu kadar kaz kafalıdır. Okuyamamış olabilir bu büyüklerimiz ama okuyan çocuklar yetiştiriyorlar, Hayatı doğru bir şekilde okuyabiliyorlar. Verilen hizmetleri görebiliyorlar.
  Sonuç olarak, görüldüğü üzere Erol bey Üniversite mezunu olmakla birlikte cahil kalmış olması nedeniyle seçimlere katılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu