Haberler

Erhan Yazıcıoğlu: Tiyatro İktidarın Vitrinidir!

Son dönemde İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yaşanan olaylarla adından sıkça söz ettiren Şehir Tiyatrolaro Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, Kulis Tiyatro Dergisi’ne verdiği röportajında yine dikkat çekici açıklamalar yaptı.
Her röportajında olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tiyatroya çok destek verdiğini belirten Yazıcıoğlu, tiyatronun tarifini değiştirecek açıklamalar yaptı. Tiyatro iktidarın vitrinidir, bu vitrin siyasal ve sanatsal açıdan doğru kullanılmalıdır dedi.
Aşağıda Kulis Tiyatro Dergisi için hazırlanan haberi aynen paylaşıyoruz…
—————–
Erhan Yazıcıoğlu: Tiyatro iktidarın vitrinidir
“Tiyatro bir iktidarın vitrinidir. Ve bu vitrini hem siyasi hem sanatsal açıdan doğru kullanırsan kimse kimseyi rahatsız etmez”
Kulis Tiyatro dergisinin Darülbedayi Özel Sayısı’na konuşan Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, göreve geldiği günlerde kurum içinde karşılaştığı sorunlara ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu. Yazıcıoğlu, “Ben burada bir duvar ördüm. ‘Bize kimse dünden bahsederek gelmesin’ dedim. ‘Dedikodu değil iş üretelim’ diye yazılar astım duvarlara. Bana bugünden söz et. Yarın ne yapacağım onu söyle. Bazı arkadaşlar geliyordu ‘Bana üç ay dokunma’ diyorlardı. Git üç ay ücretsiz izin kullan. Ya da ‘Ben emekli olurum bunu oynamam’ Ol kardeşim! Bu duvarı örmek zorundasın, çünkü herkes o kadar istediğini yapmış ki… Herkes o kadar kendine uydurmuş ki bu tiyatronun kurallarını. İster istemez bu duvarı öreceğiz” şeklinde konuştu.
BELEDİYE ÇOK EL VERDİ

“Hiçbir konuda baskı görmedim. Verilen sözlerin birçoğu tutuldu diğerleri de zaman içinde tutulacak. Buna inanmasam bu ateşin altına elimi koymazdım” diyor ve ekliyor: “Belediye özellikle çok el verdi. Masraftan kaçınmadı. Tabi biz de hiçbir zaman onu istismara girmedik. Bu anlamda tiyatroyu durağanlıktan çıkarıp inanılmaz bir genişlemeye, büyümeye gidiyoruz. Kapatılma korkusu yaşamıyoruz. Aksine büyük destek görüyoruz.”
TİYATRO İKTİDARIN VİTRİNİDİR

“Tiyatro bir iktidarın vitrinidir. Ve bu vitrini hem siyasi hem sanatsal açıdan doğru kullanırsan kimse kimseyi rahatsız etmez. Eğer ben burada oyuncumu doğru yere kanalize edersem, sanat üretimine kanalize edersem benim oyuncum kötü twitler atmaz. Yanlış yapmaz. Biz burada sanat üreteceğiz. Bize güvenen seyirciyi mutlu edeceğiz.”
 
Kaynak: Tiyatro Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu