HaberlerYurttan

Erdoğan: Son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir. Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki bayanlardan bile ‘Ben adayım’ diyenler vardır

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘milli uzay programını’ anlattı. Erdoğan tanıtımın sonunda Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan ve üzeri Göktürkçe yazılı monolitin de programın reklamı olduğunu açıkladı.

Erdoğan, uzay çalışmalarına dair 10 ayrı hedef açıklarken uzay limanı işletmesine sahip olmanın ve bir Türkü uzaya göndermenin de bunların arasında yer aldığını duyurdu.

Erdoğan, “Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki aranızda hala bu hayalini sürdürenler vardır. Hatta ve hatta belki bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır,” ifadelerini kullandı.

MONOLİT ERDOĞAN’INMIŞ

Urfa’da, Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan metal blokun (monolit) da uzay programının reklamı olduğu ortaya çıktı. Erdoğan, konuşma yaparken arkasında monolitin fotoğrafının belirmesiyle “Şimdi Türkiye’deki uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji hedef ve projelerinin yer aldığı milli uzay programımızı tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki, gökyüzüne bak ayı gör,” ifadelerini kullandı.

Video: Yol Tv

Kaynak: BirGün

Başa dön tuşu