HaberlerYurttan

Erdoğan: Eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık

İbn Haldun Üniversitesi açılısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık. Fikri iktidarımızı da hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim’ açıklaması yaptı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Külliye hakkında bilgi veren Erdoğan, “Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu atmosferde ülkemizde sosyal bilimler alanında yeni kapılar açacağına inanıyorum” dedi.

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, yıllardır şikâyet ettiği kültür konusunda iktidar olamama sözünü tekrar dile getirdi.  Erdoğan ayrıca neredeyse medyanın büyük bir oranda kendisine yakın olmasına rağmen gazeteleri seslerini tam vermediği konusunda eleştirdi.

Erdoğan konuşmasında  “Ülke ve millet olarak kendimizi kontrolsüz bir batılılaşma fırtınası içinde bulduk. Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu hayata geçiremiyoruz. Medyamız bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor. İlimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikri iktidarımızı da hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim. Bize lazım olan ilhamını gelenekten alan yenilikçiliktir. Bizim derdimiz arayışımız başka. Dünyadaki hakim fikri anlayışın ve fiili düzenin ardından giderek kendimize çok daha iyi bir medeniyet inşa edemeyeceğimize inanıyorum. Ne insanlığın milletimizin ve inancımızın binlerce yıllık birikimine sırtımızı döneceğiz, ne de modern dünya imkanlarını reddedeceğiz” diye konuştu.

Eğitim ihlal edildi

Konuşmasının büyük bir kısmını eğitime ayıran Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Türkiye kuru kuruya batıcılık saplantısı yanında, pek çok sapkın ideoloji ve akımın zehrine de maruz kalmış bir ülkedir. Fikri iktidarımızı bize ait olmayan bir medeniyete kaptırmamızın nedeni, bu sapkın akımların önlerinin bilinçli şekilde açılmasıdır. Ülkemizin geçmişten bugüne eğitim öğretim sistemi çocuklarımıza maddi bilgi yükleme üzerine kuruludur. Eğitim kısmı ihmal edilmiştir. Medyanın etkisiyle geleneksel eğitim öğretimin gücü azalırken yenisi konulamamıştır. Zihinler popüler kültür ve sapkın hezeyanlarla doldurulmuştur. Önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir. Tek ihtiyacımız olan değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan insanlar yetiştirmektir. Diğer hususlar için endişe etmeye gerek yoktur. Onlara sahip olabilmeleri için yeterli eğitim-öğretim hayatı vardır.

Kaynak: Yeni Yaşam

Başa dön tuşu