Yurttan Haberler

Emekçilerin yaşamlarını, mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturan 14. İşçi Filmleri Festivali Hopa ve Borçka gösterimleri başlıyor

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını, mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturan 14. İşçi Filmleri Festivali Hopa ve Borçka gösterimleri başlıyor.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 20-22 Aralık tarihleri arasında Hopa ve Borkça’da izleyicileriyle buluşacak.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapacak olan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Böylesi bir etkinliğin Borçka’ya geldiği için çok mutluyuz. Borçka için sanat ile ilgili tüm çalışmaları gücümüz yettiğince desteleyeceğiz” dedi. Tüm Artvinlileri 20 Aralık Cuma akşamı saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksek Okulu Konferans salonuna davet eden Orhan, “Her şey daha yaşanabilir bir Borçka yaratmak için. Sanatıyla, kültürüyle Borçka halkı hiç bir etkinlikten eksik kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

Sansürsüz ve ücretsiz festival

Hopa Halkevi Şube Başkanı ve Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Hopa Komitesi adına açıklama yapan Volkan Altunkaya, “Ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız ‘Alternatif bir film festivalini’, sinemada oluşturulan ‘piyasa’ kurallarının dışında, gönüllü emekle 14 yıldır sürdürüyoruz. Bu sene bir kez daha İşçi Filmleri Festivali’ni Hopa’da yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yıl festivalimize rekor sayıda başvuru yapıldı. Elbette bu durumun birçok sebebi var. Sözünü film yaparak söylemek isteyenlerin sayısının artması sebeplerden bir tanesi. Diğer bir sebep ise muhalif/alternatif sinema yapanlar için mecra sayısının azalmış olması. Birçok festival var olan sansür düzenine teslim oldu. AVM’lere sıkışmayan alternatif gösterim mekanlarında sansürsüz ve ücretsiz gösterim yapan bir festivaliz. Festivalimize filmi ile başvuran tüm sinemacı dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bütün Hopa halkını da festivalimize davet ediyoruz”  dedi.

Festivalin Hopa ve Borçka gösterimleri şu şekilde:

Kaynak: Sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu