Köşe Yazarları

Ece Saruhan / Bütün Rağmenlere Rağmen Tiyatro

Çok uzun zamandır ruh halimi en iyi özetleyen cümle, Özdemir Asaf’ın bir şiir kitabının adı ve şöyle: ‘Dünya Kaçtı Gözüme’. Evet, durumum tam olarak bu! Üstelik öylesine acımasız, vicdansız ve kirli ki gözüme kaçan dünya; gözlerimi ovuşturmam da, ağlamam da işe yaramıyor! Sürekli batıyor, acıtıyor, yakıyor. Daha önce de yazdığım gibi uyutmuyor!
Hayatın içinde gözlerinde dünyanın ağırlığıyla yol alırken, bu ağırlığın altında ezilmemek, kaybolmamak, boğulmamak için mutlaka ruhuna iyi gelecek bir yol arkadaşı bulmalı insan. Ne mutlu ki benim tiyatrom var! Gözüme kaçan dünya aklımı kaçırmama neden olabilecek çirkinlikte! Hala çıldırmadıysam, hala güzele ve iyiye dair umudum varsa, her şeye rağmen hala gülümsemem gitmediyse benden; bunda tiyatronun büyük payı var! Tiyatronun ve baskı, sansür, değersiz hissettirme, maddi olanaksızlıklar, salon sıkıntısı gibi bütün rağmenlere rağmen tiyatro diyen, tiyatro yapan tiyatro insanlarının…
“Bu dünyada kutlamayı hak eden ne kaldı?” diye düşünüyorum sık sık. Öyle bir haldeyiz ki içi boş kutlamalar yapmaya alıştık. Sevginin bu kadar uzağına düşmüşken, Sevgililer Günü’nü kutladık mesela geçenlerde… Başka günlerde birbirimize sadece diken batırırken, o gün çiçekler sunarak hem de! Sizi bilmem ama benim midem tepki veriyor bu sahteliğe!
Önümüz 27 Mart! Bunca sahteliğin içinde bana her gün “İyi ki var” dedirten yol arkadaşımın, tiyatronun günü! Bütün varlığımla doyasıya kutlama yaptığım, yapacağım sayılı günlerden biri benim için! Gözlerime kaçan dünya bir gün güzelleşecekse, artık batmayacaksa, yakmayacaksa biliyorum ki bu en çok sanat sayesinde olacak. Hepimiz göçüp gideceğiz bu dünyadan tiyatro kalacak! Ve sonsuza kadar insana insanı anlatacak. Dilerim bu tarafsız, parmak sallamasız, samimi anlatımdan payına düşeni alanların sayısı her geçen gün artar. Buna, her şeyden çok ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu