DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi Çekebilir

Dünyanın ilk yılbaşı kartı Charles Dickens Müzesi’nde sergilendi

Dünyanın basılı ilk yılbaşı kartı, İngiltere’nin başkenti olan Londra’daki bir müzede sergilendi.

Yazar Charles Dickens’ın ‘Bir Noel Şarkısı’ adlı kitabının da yayınlandığı 1843 yılında basılan yılbaşı kartı, yazarın ismini taşıyan Charles Dickens Müzesi’nde sergileniyor.

Noel’de tebrik kartları gönderme konsepti ilk olarak 1843 yılında Henry Cole tarafından oluşturuldu. 15 Temmuz 1808 tarihinde hayata gözlerini açan Henry Cole, bir devlet memuruydu ve ticaret alanında birçok yeniliği kolaylaştıran adımlar atmıştı. Takvim yaprakları 1843 yılını gösterdiği zaman Henry’nin aklına Noel’de insanların birbirlerine gönderebileceği bir tebrik kartı tasarlama fikri gelmişti ve bu konsepti uygulamaya koymak istedi.

Aynı yıl içerisinde konsept fikrini illüstratör John Callcott Horsley ile paylaşan Henry Cole, dünyanın ilk yılbaşı tebrik kartını oluşturmuşlardı. Tasarımı Henry Cole tarafından yapılan kartın resmedilmesini ise John Callcott Horsley üstlenmişti. İkili, bir masa etrafında toplanmış bir ailenin şarap kadehleriyle kutlama yapmasını resmetmeye karar verdi ve dünyanın ilk yılbaşı tebrik kartı böylece oluşturulmuştu. Kartın üzerinde ise ‘Mutlu Noeller ve Mutlu Yıllar’ ifadesine yer verilmişti.

Kaynak: Web Tekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu