DünyadanHaberlerİlginizi Çekebilirİliginiz2Neler Oluyor Hayatta

Dünyanın en ilginç müzelerinden biri Meksika’nın Cancun şehrinde bulunan ‘Meksika Sualtı Müzesi’

Bu müze kısaltılmış adıyla  MUSA olarak da bilinir. Cancun Suatlı Heykel Müzesi’nin orijinal ismi, Museo Subacuático de Arte’dir.

Bu dünyaca ünlü su altı müzesinin bir diğer özelliği dünyanın ilk sualtı heykel müzesi olma özelliğini taşımasıdır. 2009 yılında ziyarete açıldı.

Açıldığında içinde 100 heykel bulunan müzede şimdilerde heykel sayısı 400’den fazladır.

Müze için ayrılan bütçenin büyük bir kısmı Meksika hükümeti tarafından karşılanmıştır. Bütçenin bir kısmı ise  bağışlardan oluşturulmuştur.

Meksika’nın Karayip Denizi sahillerinde bulunan Cancun şehri; bu müze sayesinden ülkenin en turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Sessiz Evrim, Derinlik 8m

Meksika’ya gelen turistlerin gezilecek yerler listesinin en başında bu sualtı müzesi bulunmaktadır.

Sessiz Evrim, Derinlik 8m

Müzedeki heykeller denizin altında  4-8 metre aralığında yerleştirilmiştir. Müzedeki heykellerin arasında insan figürleri, hayvan figürleri ve çok sayıda nesne figürlerinin bulunuyor.

Müze İngiliz fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda heykeltıraş Jason deCaires Taylor tarafından kurulmuştur.

Anthropocene, Derinlik 8m

Heykeltraş MUSA projesine başlamadan önce Grenada’da bir sergi açmış ve adını ilk bu sergiyle duyurmuştur. Ünlü heykeltraş parçalarını denizin altında 1 hafta boyunca birleştirerek müzenin en ilgi çekici eserini oluşturmuştur.  Bu eser 26 çocuk heykelinden oluşan Vicissitudes’tur. Bu eserdeki heykellerin toplam ağırlığı 15 ton civarındadır.

Sessiz Evrim, Derinlik 8m

Cancun Deniz Parkı’nda bulunan bu müzedeki heykeller, denizin farklı noktalarına inşa edilmiştir. Burada amaç yoğun turist akınına uğrayan bölgede aynı noktaya dalış yapılması durumunda yaşanacak olan yoğunluğun önüne geçilmek istenmesidir.

Inheritance (Miras), Derinlik 4m

Bu sayede dalışlar farklı noktalara gerçekleştirilebiliyor ve anlık  yığılmanın önüne geçiliyor.

Banker (Bankacı), Derinlik 6m

Heykellerin yapımında doğal hayata uyum sağlayabilecek malzemeler seçilmiştir. Bu sayede heykeller, yapay resif görevi üstleniyor.

Inertia (Atalet), Derinlik 5m

PH değeri nötr olan  dayanıklı çimento üzerinde mercanlar ve diğer tüm deniz canlıları yuva yapabiliyor.

Vicissitudes, Derinlik 5m

Kaynak: vizeyurdu

Başa dön tuşu