DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor Hayatta

Dünyanın en ilginç kütüphaneleri

Bambaşka bir dünya kuran ve o dünyada kaybolup huzur bulmamızı sağlayan kitapları sevmeyenimiz yoktur.

Kitapların evi olan kütüphaneler de kitapseverlerin çok sevdiği alanlardan biri. Peki, dünyanın en ilginç kütüphanelerini hiç merak ettiniz mi? İşte dünyanın mimarisi, hikayesi ya da konseptiyle dikkat çeken en ilginç kütüphanelerinden bazıları.

1. Biblioteca Sandro Penna Kütüphanesi

İtalya’nın Perugia şehrinde bulunan ve 2004 yılında hizmete giren Biblioteca Sandro Penna, uzay gemisi şeklinde inşa edilmiş bir kütüphane. Tarihi bir şehir olan Perugia’da tarzıyla farklılaşan, dışı tamamen camlarla kaplı bu kütüphane, ilginç mimari yapıları seven turistlerin de ziyaret ettiği noktalardan.

2. Japon Resim Kitapları Kütüphanesi

Japonya’nın Iwaki şehrinde bulunan Japon Resim Kitapları Kütüphanesi, çocuklar için oluşturulmuş bir kütüphane. Boyama kitaplarıyla dolu bu kütüphaneye gelen çocuklar, kitaplar ve boya kalemleri eşliğinde eğlenceli zaman geçiriyorlar.

3. Biblioteca Vasconcelos Kütüphanesi

Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Biblioteca Vasconcelos Kütüphanesi, ülkenin ünlü düşünürü Jose Vasconcelos’a adanmış bir yapı. 2006’da hizmete giren kütüphaneye dışarıdan baktığınızda her şey gayet sıradan, fakat kütüphanenin iç tasarımı oldukça ilginç. İçeri girdiğinizde kendinizi bir fabrikada gibi hissedebilirsiniz.

4.Kansas Halk Kütüphanesi

Kansas Halk Kütüphanesi’nde; Romeo ve Juliet, İki Şehrin Hikayesi, Yüzüklerin Efendisi gibi dünyaca ünlü kitapların dev kapaklarıyla oluşturulmuş bir dış mimari mevcut. Müzik, video ve kitap olmak üzere iki milyonun üzerinde belgeye ev sahipliği yapan bu kütüphane, dünyanın en sıra dışı binaları arasında gösteriliyor.

5. Seattle Merkez Kütüphanesi

2006 yılında hizmete giren ve yılda 2 milyonun üzerinde ziyaretçisi bulunan Seattle Merkez Kütüphanesi, Seattle şehrinin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Bir postmodern mimari akım olan dekonstrüktivizm kullanılarak tasarlanan bu yapının camdan oluşan dış hatları oldukça dikkat çekici.

6. Fransa Milli Kütüphanesi

Orijinal adı “Bibliotheque National de France” olan Fransa Milli Kütüphanesi, ülkenin başkenti Paris’te bulunuyor. Kökleri 14. yüzyıla kadar dayanan ve bu dönemde kraliyet kütüphanesi olan Fransa Milli Kütüphanesi’nin dış mimarisi oldukça modern olmasına rağmen iç tasarımı bir o kadar tarihi ve mistik.

7. The Sir Duncan Rise Kütüphanesi

Bu kütüphane İskoçya’nın önde gelen Aberdeen Üniversitesi’ndeki kütüphanelerden biri. Kütüphanenin yapımında 22.000 ton beton, 2200 ton çelik, 760 tane cam panel, 4700 adet aydınlatma ve toplam 24 kilometre uzunluğunda raflar kullanılmış. Tam bir kültür merkezi ve doğa dostu olan bu kütüphanede, elektrik enerjisi binanın çatısındaki panellerle sağlanıyor. Kütüphane hafta içi 08:30-20:00, cumartesi 09:00-17:00 arasında hizmet veriyor. Eğer bir gün İskoçya’ya yolunuz düşerse, kitap okuma alışkanlığı olmayan insanları bile muhteşem tasarımıyla kitap kurdu yapabilecek olan bu kütüphaneyi mutlaka görmelisiniz.

8. Geisel Kütüphanesi

Geisel Kütüphanesi, Kaliforniya San Diego Üniversitesi’nin içerisinde yer alıyor. 1 Aralık 1970 yılında Robert A. Throburn tarafından tasarlanan kütüphanenin yapımı için 5.120.000 dolar harcanmış. İsmi niye Geisel diye soracak olursanız, 1995 yılında Thedor Seuss Geisel‘in kütüphaneye büyük katkılarından dolayı kütüphaneye bu isim verilmiş. İnsanın saatlerce içinden çıkmak istemeyeceği, ders çalışmayı zevkli hale getirecek olan bu muhteşem tasarımlı kütüphane görülmeyi gerçekten hak ediyor.

9. Herman Kompernas Plaj Kütüphanesi

Herman Kompernas Kütüphanesi, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda Albena yakınlarında kurulmuş. Avustralyalı mimar Herman Kompernas tarafından tasarlanan kütüphanede, 140 adet raf ve 3 bini aşkın kitap bulunuyor. 10 dilde yazılmış olan kitapları okumak için tek eksiğiniz, sanırım sadece buz gibi bir içecek.

10. Beitou Halk Kütüphanesi

Dünyanın en yeşil kütüphanesi denebilecek Tayvan’daki Beitou Halk Kütüphanesi’nin çatısı eğimli yapılmış ki hem nemi tutsun, hem de yağmur suları gri atık su toplama noktasına aksın ve bu su bitkileri sulamak veya tuvaletler için kullanılabilsin. Tepesindeki fotovoltaik panellerle aynı zamanda kendi güneş enerjisini depolayan bu kütüphane, aynı zamanda enerji verimliliğini öne çıkaracak şekilde dizayn edilmiş.

11. Liyuan Kütüphanesi

Pekin’in dışında bir köyde yer alan tek katlı bu kütüphanenin dışı ahşapla kaplı. Her ne kadar ahşapla kaplı olsa da, içinde geliştirişlmiş bir soğutma sistemiyle üzerinde olduğu gölden soğuk hava alıyor. Geri dönüşümlü materyallerden yapılmış bu kütüphane hem çevre dostu, hem de çok samimi bir havası var.

12. Jose Vasconcelos Kütüphanesi

Tamamıyla beton ve camdan oluşan bu kütüphanede sanki raflar havada uçuşuyor gibi tasarlanmış. Ayrıca kütüphanenin ortasında kocaman bir balina iskeleti de var.

13. Admont Kütüphanesi

Dünyanın en güzel kütüphanelerinden birisi olan Admont Kütüphanesi, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci manastır kütüphanesi. 200.000 üzerinde kitap olan bu kütüphane 18. yüzyılda Barok stilinde yapılmış. İnsanın bilgiye ulaşmasının evrelerini gösteren tavan freskoları ise tam anlamıyla muhteşem.


14. Villanueva Halk Kütüphenesi

Kolombiya’nın en meşhur kütüphanelerinden biri olan Villanueva Halk Kütüphanesi yerel malzemeler kullanılarak yapıldığı gibi, yerel halk tarafından inşa edilmiş. Yapımında kullanılan taşlar yakınındaki bir nehirden ve sürdürülebilir ahşap yakındaki ormanlardan alınmış.

Yerel bir üniversiteden 4 öğrencinin tasarladığı bu kütüphanede doğal havalandırma kullanılmış. Pek de zengin olmayan bir bölgede yapılan bu bina, yerel malzemeler, halkın yardımı ve tasarımdan tasarruf ederek yapı maaliyeti düşük ama etkisi büyük bir kütüphane olmuş.

Kaynaklar: Yeşilist, Listemis, Aylak Karga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu