DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor Hayatta

Dünyanın en etkileyici tiyatro sahneleri

Seyahatlerinde kültür ve sanattan uzaklaşamayanların ilk duraklarından biri tiyatro sahneleri oluyor. Dünyanın dört bir yanında tüm ihtişamları ile sayısız oyuna ev sahipliği yapan bu sahneler, etkileyici atmosferleri ve tarihi dokularıyla hayranlık uyandırıyor.

1. Royal Albert Hall, İngiltere

South Kensington’da I.Victoria‘nın eşi Prens Albert tarafından kurulan Royal Albert Hall, İngiltere’nin en önemli ve etkileyici yapılarından biri. 1871 yılında açılan sahne, o günden bu yana dünyanın pek çok önemli gösteri ve sanatçısını ağırlamış.


2. Dalhalla Sahnesi – İsveç

İsveç’te eskiden taş ocağının yer aldığı bölgede günümüzde faaliyette bulunan Dalhalla Sahnesi.


3-Odeon of Herodes Atticus, Atina, Yunanistan

Herodes Attikus Odeonu, Atina Akropolisi’nin güneybatı tepesinde bulunan bir tiyatroydu. MS 161 yılında başlayan inşaatı 174 yılında bitirilmiştir. 1950’de restore edilmiştir. ‘’Herodeon’’ olarakta bilinen Odeon of Herodes Atticus, Akropol un güney yamacında yer alır. Atina Festivalinin 52 yıldır  müzik, dans ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor.


4. Yüzen Sahne, Avusturya

Tiyatronun büyüsü, açık denizin gizemiyle karışırsa, bir de devreye ay girip suyun üstüne tatlı tatlı mehtabını vurursa ne olur? Orası dünyanın tereddütsüz en büyüleyici sahnelerinden biri olmaz mı?  Her yıl ağustos ayında düzenlenmekte olan Bregenz Festivali, Konstanz Gölü üzerine kurulan devasa bir sahne üzerinde sergilenen eserler ile misafirlerini ağırlamakta. Yüzen Sahne olarak da anılan bu tiyatro sahnesi 7.000 kişi kapasitelidir. Sahne 2008 deki James Bond filmi ”Quantum of Solace” da
kullanılmıştır.


5. Teatro La Fenice, İtalya

Fenice Tiyatrosu İtalya’nin Venedik kentinde bulunan ve İtalya’nın en önemli sayılan opera-evlerinden biridir. İsmi Feniks kuşundan gelmektedir ve bu mitik kuş gibi, ilk defa 1792’de açıldıktan sonra Fenice Tiyatrosuda birkaç kere yangın geçirip kül olmuş ve her seferinde yeniden inşa edilmiştir.


6. Elgin & Winter Garden Tiyatrosu, Kanada

Elgin & Winter Garden Tiyatrosu ismi gibi yıldızlar altında uzanan bir kış bahçesi şeklinde dizayn edilmiş. Kral Edward dönemine ait tek mimari olma özelliğiyle de ilklerin tiyatrosu olmak konusundaki iddiasını kim bilir kez ispatlamış. Elgin Tiyatrosu, 2.149 seyirci kapasitesine sahip.

1913 yılında inşa edilen bina, her yıl gerçekleştirilen dünyaca ünlü Toronto Film Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Winter Garden Tiyatrosu ise 1410 seyirci kapasitesine sahip.


7. Palacio de Bellas Artes, Meksika

Ziyaretçisine estirdiği mistik rüzgar ve büyülü renklerin ahengiyle Mexico City’nin en ayrıcalıklı mekanı olma özelliğini taşıyor. Yalnızca sahne sanatları değil, resim, heykel ve fotoğraf sergilerinin de misafir olduğu tiyatroda tüm sanat dalları için muazzam alanlar barındırıyor.


8. Minack Theatre, Cornwall, England

Cornwall, Porthcurna da bulunan Minack, Rowena Cade’in parlak buluşu. Sahneyi bahçesinin köşesine bir grup yerel amatör oyuncu için inşa etmiş. Sahne bugüne kadar hala yılda 17 oyunluk sezonlar geçiriyor. Yalnızca amatör gruplar tarafından kullanılıyor.


9. Tampa Theatre, Florida, USA

Mimar John Eberson tarafından tasarlanan Tampa tiyatrosu 1926 da açıldı. İçi Akdeniz esintileri taşıyan bir avluya benzetilmiştir ve tavanında parıldayan yıldızları anımsatsın diye 99 lamba vardır. 1252 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir.

10. Sydney Opera House, Sydney, Australia

Sydney opera evi Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından tasarlanmıştır ve  1973te açılmıştır. Dünyanın en ünlü abidelerinden biri olarak gösterilen bu sahne birçok gösteriyi barındırıyor. Yılda 1500’den fazla gösteri ve yaklaşık 1.2 milyon seyirciyle dünyanın en işlek sanat merkezlerinden biri.

Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. UNESCO tarafından 2007 yılında Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

Kaynaklar: ligarbatravel, sosyorol, wikipedia,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu