DünyadanHaberler

Dünyanın en büyük canlı yayın platformlarından Twitch, ünlü heavy metal grubu Metallica’nın BlizzCon performansına sansür uyguladı

Twitch, heavy metal grubu Metallica’nın BlizzCon performansına sansür uyguladı. Metallica’nın kendi şarkısını telif hakları nedeniyle Twitch’te çalamaması, sosyal medyanın da diline düştü.

Diablo, Starcraft, World of Warcraft ve Heathstone gibi Blizzard oyunlarına dair en yeni gelişmelerin paylaşıldığı oyun konferansı BlizzCon‘un dün gece düzenlenen açılış töreninde sahne alan isimlerden biri de ünlü heavy metal grubu Metallica’ydı.

Düzenlenen etkinlik kapsamında Metallica’nın BlizzCon’a özel bir performans sergilemesi bekleniyordu. Ancak Twitch, DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) nedeniyle ünlü grubun performansına sansür uyguladı.

Twitch’in sansür uygulaması birçok kişinin tepkisini çekmekle beraber sosyal medyanın da diline düştü.

BlizzCon canlı yayınında sırasında yaşanan bu olayda Metallica, etkinliğe özel performansını sergilemek üzere sahne alıyor. Bu sıralar başı telif haklarıyla dertte olan Twitch ise muhtemelen Blizzard’ın sahte bir DMCA bildirimi nedeniyle engellenmesini önlemek için şarkının tam ortasında sansür uyguluyor ve fonda 8 bit bir müzik çalıyor.

Twitch’in tüm zamanların en popüler rock gruplarından birinin performansına böyle bir sansür uygulaması, üstelik bunu bir zil sesiyle yapması, sosyal medyanın da diline düştü.

Birçok kullanıcı, Metallica’nın kendi şarkısını Twitch’te telif hakları nedeniyle çalamamasını saçma ve komik bulurken, bazıları ise uygulanan sansür nedeniyle Twitch’e öfkeliydi.

Kaynak: Web Tekno

Başa dön tuşu