DünyadanHaberler

Dünyadaki tüm müzelerin yüzde 13’ü de tamamen kapanma tehlikesi karşı karşıya

UNESCO ve Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM’un Covid-19 sürecinde yaptığı iki ayrı araştırma da aynı sonucu gösteriyor. Müzelerin yüzde 90’ı salgınla birlikte geçici süreyle kapandı. Dünyadaki tüm müzelerin yüzde 13’ü de tamamen kapanma tehlikesi karşı karşıya.

Tüm dünyada 18 Mayıs’ta Uluslararası Müzeler Günü kutlandı. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl dijitalde kutlanan Müzeler Günü’nde UNESCO ve ICOM’un yeni raporları yayımlandı. Araştırmalarda müzelerin sürece adaptasyonu ve müzelerin hayatta kalması için nasıl desteklenebileceği değerlendirildi.

Rapora göre dünyadaki 95 bin müzenin 85 bini salgın sırasında kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Sadece ABD’deki müzeler karantina nedeniyle günde 33 milyon dolar kaybederken ABD’deki kültür sanat sektörünün toplam maddi kaybının 5.5 milyar dolara ulaştığı açıklandı.

Araştırmalara göre sürece adapte olmakta en güçlük çeken Afrika ülkeleri ile Karayip ve Pasifik üzerindeki küçük devletler oldu. Buradaki müzelerin sadece yüzde 5’i sanat izleyicilerine dijital erişim sunabildi.

Kaynak: Sanatatak

Başa dön tuşu