HaberlerYurttan

Dünyada sadece 42 adet bulunduğu iddia edinen 1 milyon dolar değerinde Grek sikkesi Muğla’da ele geçirildi

Muğla İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Ortaca İlçe Jandarma ekipleri tarafından piyasa değeri 1 milyon dolar olduğu tahmin edilen ve dünyada sadece 42 adet bulunduğu iddia edinen MÖ 5. yüzyıla ait Grek sikkesi ele geçirildi.

İHA‘dan aktarılan haberlere göre, Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan istihbari çalışmalar sonucu Ortaca Sarıgerme Mahallesi’nde bir şahsın elinde bulundurduğu tarihi sikkeleri satmak için müşteri aradığı bilgisine ulaşıldı.

Jandarma İstihbarat ekipleri alıcı gibi davranarak şahıs ile irtibata geçti. Sivil ekipler akşam saatlerinde şahıs ile buluştu. Tarihi eserlerin satışı esnasında Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak yapılan operasyon ile şahıslar suçüstü yakalandı.

Yapılan aramada; 42 gram ağırlığında MÖ 5. yüzyıla ait Atina Grek sikkesi ele geçirildi. Olayla ilgili olarak E.Ç., M.K., S.K., T.Ş., R.K. ve M.E.Ç. isimli şahıslar gözaltına alındı.

Ele geçirilen ve dünyada sadece 42 adet bulunduğu iddia edilen Grek sikkesinin piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Kaynak: Kültür Servisi

Başa dön tuşu