HaberlerYurttan Haberler

Doç.Dr. Süreyya Karacabey beraat etti: “Barış diyenler kazanacak!”

Doç.Dr. Süreyya Karacabey, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için yargılandığı davada beraat etti.

6 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 679 sayılı KHK ile Doç.Dr. Süreyya Karacabey ve 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Prof.Dr. Tülin Sağlam, Prof.Dr. Selda Öndül, araştırma görevlileri Elif Çongur ve Kürşat Yılmaz; kamu görevinden çıkarılarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve bu coğrafyada “tiyatronun beyni” sayılan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde sadece 4 akademisyen kalmıştı.

Aralarında Doç.Dr. Süreyya Karacabey’in de bulunduğu “Barış Akademisyenleri” davasında, AYM Genel Kurulu 26 Temmuz 2019’da “hak ihlali” kararı vermiş ve 6 Eylül 2019 tarihinden itibaren yargılanan akademisyenler için beraat kararları gelmeye başlamıştı.

Hakkındaki beraat kararını dün gece öğrenen Karacabey, sosyal medya hesabından kararı şöyle duyurdu: “Bana da beraat haberi geldi. Bu defa işlediğim bir suçtan yargılanmayı düşünüyorum! İlgilenen, dertlenen herkese sevgiler. Avukatlarıma özel sevgiler…

Karacabey, Tiyatro dergisine yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Bu zamanlar geçecek ama geride canı çok yanmış insanlar, evine dönemeyen ölüler kalacak. Ama bir gün bitecek hepsi…Barış diyenler kazanacak!”

Kaynak: Tiyatro Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu