Haberler

‘Devletin sanat politikası fazla dikte edici’

11. Contemporary Istanbul Fuarı tanıtımında söz alan Prof. Kahraman, devletin kültür politikası için “haddinden fazla ideolojik, dikte edici” dedi.

Bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında yapılacak ‘Contemporary Istanbul’ (Güncel İstanbul – CI) çağdaş sanat fuarının ayrıntıları, dün İstanbul Nişantaşı’ndaki The Sofa Hotel’de, fuar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İcra Kurulu Üyesi, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı, eleştirmen ve köşe yazarı Prof. Hasan Bülent Kahraman ve etkinliğin artistik yönetmeni Marc-Olivier Wahler tarafından paylaşıldı. Vaktiyle T.C. Kültür Bakanlığı için de çalışmış olan Kahraman, CI’nın ve güncel Türk sanatının dünyaya açılması sürecinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın sefaret kapılarını açmak suretiyle fuara ‘açık çek’ verdiğini özellikle belirtti. Bu sözlerinin hemen ardından kendisine yöneltilen “Devletin çağdaş sanat politikası olur mu?” şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Olur mu? Olmaz! Olmamalı da. Olmasın. Yani, ben 25 yıl önce bakanlığa giderken, “Bu bakanlığı lağvedelim diye gittim oraya; danışmanlığımın temel esası buydu. Ve dönemin bakanı şunu da söylemişti: ‘Devletin kültür politikası, o politikanın olmayacağını söyleyen politikadır.’ Çünkü o haddinden fazla ideolojik, kontrole dayanan ve dikte eden, dayatan bir politikadır. O yüzden mesele kültürel alanın özerkliği ve genişlemesidir. Bu anlamda CI’ya gelenler salt güzel sanat görmezler, oradan hareketle yeni bir özgürlük bilinci geliştirirler.”
Katılımcılar açıklanmadı
Geçen yıl dörtte biri yerli galeriler olmak üzere 102 galeriyi ağırlayan fuarın bu yılki katılımcı galerileri, haziran sonunda netleşecek. Buna karşılık fuar yaklaşan İKSV imzalı, “Biz İnsan mıyız?” temalı 2. Tasarım Bienali ile eşzamanlı olarak “CI Design” (CI-Tasarım) isimli yeni bir bölüme kapısını açacak. Akbank Sanat’ın ana sponsorluğu ve yakın zamanda kültür ve sanata kapısını “Ferko Signature” projesi ile açacak Ferko şirketinin ortak sponsorluğunda izlenecek fuarda, Wahler imzası ile “Collector’s Choice” (Koleksiyoner Tercihi) adlı bir sergi ve kitap projesi de yer alacak. Fuar alanı Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nin 1500 metrekarelik ek salonuna yayılacak etkinlikte, şu an itibariyle yapılan başvurulara göre, Türkiye’deki 54 sanat koleksiyonerinin birikiminden bir seçki izlenecek. Sergide, Mustafa – Lüset Taviloğlu, Ömer – Arzu Sabancı, Demet – Cengiz Çetindoğan, Oya – Bülent Eczacıbaşı, Sevda – Can Elgiz ve Cem Hakko ile Bilge ve Haro Cümbüşyan’ın yanı sıra, komedyen Cem Yılmaz’ın sahip olduğu eserler ‘hikâyeleri’ ile izlenebilecek.
Ayrıntılı bilgi: www.ci.com.tr
 
Kaynak:Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu