Haberler

Devlet Tiyatroları’nın Sezona Yerli-Yabancı Oyunlarla Devam Edeceği Belirtildi

“Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor” sloganıyla sezona başlayacak olan Devlet Tiyatroları’na Nobel ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo tepki gösterdi. Tepki sonrası DT açıklama yaptı ve sezonda yabancı oyunlara yer verileceğini belirtti.

Devlet Tiyatrosu Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik’in bu yıl sezonun açılış oyunlarının sadece “yerli ve milli” oyunlarla açılacağını duyurmasının ardından yaşanan tartışmalar sonrası Nobel ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, İngiliz Times gazetesine açıklamalarda bulundu. Yazar, Devlet Tiyatroları’nın aldığı bu kararı bir ‘sansür’ olarak nitelendirdi. “Türkiye’de yasaklanan dört yazardan hayatta olan tek kişi benim. Bundan onur duydum. Bu benim için ikinci bir Nobel ödülü kazanmak gibi” diye konuştu.
Evrensel’e konuşan DT Genel Müdürlüğü Basın Danışmanı Yılmaz Sertel Kılçıl ise, yeni sezonda aralarında Shakespeare, Çehov, Brecht ve Dario Fo dahil olmak üzere pek çok yabancı yazarın oyununun sahnelenmeyeceği bilgisinin doğru olmadığını söyledi. Kılçıl, açılış oyunlarının dışında DT sezonuna eski ve yeni yabancı eserlerle devam edeceklerini söyledi ve önümüzdeki hafta sezonun yerli-yabancı tüm oyunlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceklerini aktardı.
(Kaynak : Evrensel Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu