Haberler

Devlet Tiyatrolarından "Kut'ül Amare Hücum ve Muhasarası: Bir Osmanlı Subayının Hatıratı"

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 1. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Zaferi’nden sonra Osmanlı Devleti’nin kazandığı son zafer olan Kut’ül Amare, 100’üncü yıl dönümünde, “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi” ile tarih sahnesinden sanat sahnesine taşınıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel önem verdiği ve himaye ettiği, organizasyonunu Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı etkinliğin ilki İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı.
8 MEHTERAN GÖREV ALACAK
Hazırlıkları yaklaşık 6 ay süren “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi”nin yönetmenliğini İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Zafer Kayaokay, özgün müziklerini ise Can Atilla hazırladı. Gösteride, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden 38 mehteran ve 72 oyuncu görev aldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Unutulan Zafer: Kut’ül Amare” etkinliklerini yıl sonuna kadar sürdürecek.
Belgeli Dramatik Gösterim, sergi ve sempozyumlar çeşitli şehirlerde gerçekleştirilecek. Bakanlık ayrıca, 100’üncü yıla özel “Kut’ül Amare Hücum ve Muhasarası: Bir Osmanlı Subayının Hatıratı” isimli bir prestij kitabı da hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu