Yurttan Haberler

Devlet Tiyatroları’ndan en az 150 çalışan 'teknik nedenler' ile sarı zarflarla işlerinden edildi! Oyunlar oynanamaz hale geldi

Kuliste sahneye çıkmak için hazırlık yapan Devlet Tiyatroları oyuncuları ellerine tutuşturulan sarı zarflarla işlerinden oldu.

Tüm Türkiye’de başrol oyuncusundan terzisine kadar en az 150 çalışanla yeni sözleşme yapılmadı. Kültür Sanat Sendikası, “Dün akşam Adana Devlet Tiyatrosu perde açamadı, birçok sahnede oyunlar yarım yamalak oynandı” dedi.

Devlet Tiyatroları çalışanları kadro beklerken işlerinden oldu. Tiyatroculara hayal kırıklığı yaşatan gelişmeler geçtiğimiz hafta 26 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’deki Cumhurbaşkanı Kararı’yla başladı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar” başlıklı karar tiyatrocular arasında umutlu bir bekleyişe neden oldu.

Aynı gün Anadolu Ajansı’na demeç veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tiyatrocuların umudunun sevince dönüşmesini sağladı. Yıllardır süren sorunların biteceğini müjdeleyen Ersoy, “Hiçbir statüsü olmadan, yevmiye ile görev yapan sanatçılarımız ve teknik çalışanlarımız, artık Bakanlık olarak bizim sözleşmeli personelimizdir. Hepsinin iş güvenliği endişesi giderilmiş, çalışma hayatları devletimizin güvencesi altına alınmıştır. Bu kapsamda maaşlarında da ciddi bir iyileştirmeye gidilmiştir” dedi.

Tiyatrocular bu açıklamayla yeni yıla mutlu girdi.

Bu gelişmelerin hemen ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü , yeni düzenlemeden yararlanmak isteyen sanatçıların başvurularını 26-30 Aralık 2019 tarihleri arasında aldı. Sanatçılar sözleşme imzalamayı beklerken tablo birden olumsuza döndü. Kulislere sarı zarflar gelmeye başladı. Sanatçı ve çalışanlara gönderilen tebligatlarda hiçbir gerekçe gösterilmeden, “Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar kapsamında çalışma talebiniz Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmemiştir” deniliyordu. Eş zamanlı olarak Genel Müdür Mustafa Kurt tarafından il müdürlüklerine gönderilen talimatlarda başvuruların incelendiği belirtilerek, “Yapılan değerlendirme sonucunda ekteki listede yazılı olanların anılan kapsamda istihdam edilmeleri uygun görülmemiştir” denildi.

ADANA SAHNESİ’NDE PERDE AÇILMADI

Kültür Sanat Sendikası yetkilileri, “Tespit edebildiğimiz kadarıyla Opera’dan 57, Tiyatro’dan en az 90 kişiye tebligat gitti. Tebligatlar nedeniyle Adana Devlet Tiyatrosu “Miletos Güzeli” oyunu için perde açamadı. Trabzon’un da aralarında bulunduğu birçok sahnede oyunlar yarım yamalak oynandı” dedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

UMUTLAR HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞTÜ:

 “Sanat kurumlarında yıllardır kadro verilmemesi ve sınav yapılmaması dolayısıyla sanat emekçileri zaten mezun, misafir, süreli sözleşmeli figüran vs. pozisyonlarında çalışmaktaydılar. Yıllık sözleşme ile güvencesiz ve bir hayli esnek mesailer dâhilinde çalıştırılan sanat emekçileri verilen kadro sözleriyle özellikle son bir yıldır bir umut bekleyip durdular. Sanat kurumlarında güvencesiz çalışan sanat emekçilerine, tüm bu sıkıntılı sürecin biteceği daha iyi mali ve özlük haklara kavuşacaklarına dair yapılan düzenleme ve açıklamalar, bu yeni gelişmeyle maalesef hayal kırıklığına dönüştü.”

PERDE KAPATMAK SUÇTUR

“Normal koşullarda sanat kurumlarında, bir sanat emekçisinin, o aksam sergilenecek eserin gösterimine engel olması durumunda, karşılaşacağı cezai işlem sözleşmesinin feshidir yani işten atılmadır. Adana Devlet Tiyatrosu’nda işten atılan arkadaşlarımızın yerini dolduramadıkları için sanat camiasında evrensel hale gelen “show must go on” daha yerel bir değişle perdelerin kapatılamayacağı yerleşik düşüncesi bir anda nasıl değişmiştir. Peki bu durumda bu yapılan dolayısıyla kime ceza verilecektir?

GEREKÇE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

 “22 yıldır kamuda hizmet veren bir kamu emekçisi nasıl güvenlik soruşturmasından geçemez? Kimi arkadaşımıza güvenlik soruşturmasından geçemedikleri için sözleşmelerinin yapılamayacağı ifade edilmiştir. Ülkemizde yapılan güvenlik soruşturması “benden olup olmadığının tespiti” soruşturmasına dönüştüğü artık herkesin malumudur.”

PERDE KÜLLİYE’DE AÇILDI

Devlet Tiyatroları, oyunculara sarı zarflar tebliğ edildiği saatlerde, Sarayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla “Leyla ile Mecnun” adlı oyun sergilendi.

Oyunun sonunda sahneye davet edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve oyunun yazarı İskender Pala ve oyuncuları tebrik etti.

DEVLET TİYATROLARI’NDAN AÇIKLAMA

Oyuncuların sözleşmesi yenilenmediği için sahnelenemeyen oyuna ilişkin Devlet Tiyatroları açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, oyuncuların işlerinden edilmesi “teknik nedenler” olarak belirtildi.

Devlet Tiyatroları tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Ocak 2020 aylık oyun programında 7, 8, 9, 10, 11 Ocak tarihlerinde Küçük Tiyatroda temsil edilmesi planlanan “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” adlı oyunumuz teknik nedenlerden dolayı iptal edilmiştir.

Sanatseverler aynı tarihlerde Ilan Hatsor’un yazdığı, Nebil Tarhan’ın dilimize çevirdiği ve Nafiz Sami Gürcüali’nin yönettiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Maskeliler” adlı oyunu izleyebileceklerdir.

İptal edilen oyun için bilet alan sanatseverler aynı tarihlerde “Maskeliler” adlı oyunu izleyebilecekleri gibi, talep etmeleri durumunda biletlerini iade edebileceklerdir.

Elimizde olmayan bu değişikliği saygıyla duyurur, tüm izleyicilerimizden özür dileriz.”

Kaynak: Sözcü – BirGün


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu