Haberler

Devlet Tiyatroları'nda açığa alınan Eren Aysan'a DETİS ve TOMEB'den destek

Kültür Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nde dramaturg olarak görev yapan yazar Eren Aysan, Kanun Hükmünde Kararname kapsamında açığa alınmıştı. DETİS ve TOMEB Eren Aysan’ı yalnız bırakmayarak yanında olduklarını söyleyerek bildiri yayınladılar.

DETİS (Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği)

Devlet Tiyatroları Dramaturgu, şair, yazar, edebiyat insanı Eren Aysan 667 No.lu KHK’nın ilgili maddesi doğrultusunda açığa alındı.
Biz eminiz ki daha önce İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yaşanan ama sonuca ulaşmayan, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yaşanan ve hem açığa alınan hem de meslekten ihraç edilen ve bir süre sonra görevine iade edilen arkadaşlarımız gibi eren Aysan da en kısa sürede görevine iade edilecektir. Sanatçı halkına, devletine, ülkesine düşman olmaz. Sanatçı olsa olsa ülkesinin daha yaşanılır olması için, gördüğü yanlışları, gerek sanatıyla gerekse söylemiyle dile getirir, eleştirir o kadar. Muhalif olmaktan öteye geçmez. Sanatçıyı sanatçı yapan, toplumunun önüne geçiren, alnında ilk ışığı hissetmesini sağlayan da bu özelliğidir.
Bizleri daha fazla üzüntüye sevk eden ise bu açığa almaya neden olan şeyin bir “ihbar” ile olduğunu duymuş olmamızdır. Eğer bu duyum doğru ise, daha birkaç sezon önce Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Arthur Miller’ın büyük eseri Cadı Kazanı’nda komşunun komşuyu, arkadaşın arkadaşı, kardeşin kardeşi ihbar ederek muhbirlik yapması sonucunda doğan yıkımı Devlet Tiyatrosu’nda “oyun değil gerçek olarak” yaşamak olacaktır.
Biz DETİS olarak bu kıyımın Devlet Tiyatroları’nda yaşanmaması için elimizden geleni yapacağımızı belirtir, kurumumuzdaki tüm arkadaşlarımızdan ve idarecilerden de kuruma sahip çıkmalarını beklediğimizi beyan eder ve bir alıntı ile hatırlatırız ki: “Biz kurumlarımıza sahip çıkmazsak, onlar için ve onlar adına harekete geçmezsek kurumlar hiçbir zaman bizim olmazlar. Kurumlar baştan beri sahiplenilip savunulmazlarsa zamanı geldiğinde domino taşları gibi yıkılırlar.” O yıkıntının altında kimlerin kalacağını söylemek de çok zor olmasa gerek. Saygılarımızla.

DETİS YÖNETİM KURULU


 

TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) 

15 Temmuz’dan sonra ülkemizi Fetö ve benzeri terör örgütlerinin tehdidinden kurtarmak için 667 sayılı KHK devreye girdi. Ancak son zamanlarda bazı kurum yöneticilerinin, bağlı oldukları üst makamlara kişisel yargılarıyla bir takım kişileri ihbar ettiklerine dair haberler duyuluyor.
12 Eylül’de örneğini çok gördüğümüz ve gerçeklerden uzak olduğu sonradan ortaya çıkanbu tutumların ödenekli sanat kurumlarına da yansıdığına dair gelen haberler üzücüdür. İstanbul Şehir Tiyatroları ile Devlet Tiyatroları yönetimlerinin de bu kaotik günlerde son kerte akılcı ve adil bir tutum almalarını beklemek sanatımızın geleceği adına gerekliliktir.
İstanbul Şehir Tiyatroları’nda açığa alınan bazı sanatçıların geri dönüşlerine sevinirken, Devlet Tiyatroları’ndan Eren Aysan’ın da aynı gerekçeyle açığa alınması haberi sanat camiamızı sarsmıştır. Sayın Aysan’ın en kısa zamanda görevine geri döneceğine inanmak istiyoruz. Bir sanat insanının terörle ilişki kurması sanatın doğasına tamamen aykırıdır. Yönetimleri de böylesi tutumlara girerken sanatı ve sanatçıyı zedelememeleri için son derece hassas davranmaya çağırıyoruz.

TOMEB YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu