HaberlerYurttan

Devlet Tiyatroları dekoratörü Ali Cem Köroğlu’nun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ilgili DT Genel Müdürü hakkında soruşturma izni verildi

Kültür Sanat-Sen, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, İzmir Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü ve Sanat Teknik Müdür Yardımcısı ile İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Sözleşmeli Sanatçısı Sıddık Akın Kurt hakkında, suç duyurusunda bulunmuş ve soruşturma izni verilmesi talebinde bulunmuştu.

Devlet Tiyatroları (DT) dekoratörü Ali Cem Köroğlu’nun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ilgili Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İzmir Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Levent Ulukut ve Sanat Teknik Müdür Yardımcısı Hakan Eroğlu ile İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Sözleşmeli Sanatçısı Sıddık Akın Kurt hakkında soruşturma izni verildi.

Kültür Sanat-Sen, söz konusu kamu görevlileri hakkında, 08.12.2021’de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş ve soruşturma izni verilmesi talebinde bulunmuştu.

Kültür Sanat-Sen soruşturma izninin verildiğini yaptığı şu açıklamayla duyurdu: 

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nde; ‘Karıncalar- Bir Savaş Vardı’ isimli eserin provalarında ve temsilinde görev alan on dokuz kamu çalışanının Covid-19 virüsüne yakalanması ve bunun sonucunda da eserin kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nun virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi hususlarında, başta Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olmak üzere, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü ve konuyla ilgisi ve ihmalleri tespit edilecek diğer kamu görevlileri hakkında, 08.12.2021 tarihinde sendikamız tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş idi.

“Konunun savcılıkça incelenmesi sonucunda, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığından 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince ilgililer hakkında soruşturma izni verilmesi talebinde bulunulmuştur.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 08.04.2021 tarih ve 4 sayılı Bakan Oluru ile konunun adli makamlarca da incelenmesi ve araştırılmasını teminen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İzmir Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Levent Ulukut ve Sanat Teknik Müdür Yardımcısı Hakan Eroğlu ile İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Sözleşmeli Sanatçısı Sıddık Akın Kurt hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 3/e, 6 ve 9. maddeleri uyarınca ‘Soruşturma İzni’ verildiğini kamu oyuna duyururuz.”

Ne olmuştu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nde; “Karıncalar- Bir Savaş Vardı” isimli eserin provalarında ve temsilinde görev alan on dokuz kamu çalışanının Covid-19 virüsüne yakalanmıştı. Tedavisi hastanede süren Devlet Tiyatroları kostüm ve dekor tasarımcısı Ali Cem Köroğlu 5 Aralık 2020’de hayatını kaybetmişti. 

Devlet Tiyatroları’nda koranavirüs ihmalinin konuşulduğu günlerde hayatını kaybeden Köroğlu’nun ve meslektaşlarının salgına yakalanması üzerine yeterli önlemler alınmadığı, oyun sahnelemeye ve provalara devam edildiği dile getirilmişti.

CHP Milletvekili Sera Kadıgil de 8 Aralık’ta “Bir cinayetin anatomisi” diyerek Meclis’te Köroğlu’nun hayatını kaybetmesine neden olan süreci kronolojik olarak şöyle anlatmıştı:

“18 Kasım Çarşamba: DT Genel Müdürünün eşi, oğlunun prömiyeri için Ankara’dan İzmir’e geldi. Oğlu ile aynı evde kalmaya başladı.

21 Kasım Cumartesi: DT Genel Müdürünün korona testi pozitif çıktı.

24 Kasım Salı: Müdürün oğlunun tek kişilik oyununun prömiyeri yapıldı. 700 km yol gelen ve oğluyla aynı evde kalan anne nedense prömiyeri, izlemeye gelmedi.

25 Kasım Çarşamba: Başrol Oyuncusu oğlunun testi pozitif çıktı.

25 Kasım Çarşamba: İzmir DT sahne kapattı.

26 Kasım Perşembe: Ali Cem Köroğlu’nun testi pozitif çıktı. Devam eden günlerde kendi imkanlarıyla test yaptıran diğer 19 sahne emekçisinin de.

5 Aralık Cumartesi: Ali Cem Köroğlu vefat etti.”

Kaynak: Bianet

Başa dön tuşu