Yurttan Haberler

DETİS: Devlet Tiyatroları fiilen ortadan kaldırılmıştır

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün “kamu tüzel kişiliğe haiz yetkileri”nin elinden alınmasına tepki gösterdi.

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS) Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünün “kamu tüzel kişiliğe haiz yetkileri”nin elinden alınmasına tepki gösterdi. DETİS yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada “DT’nin en üst yetkili makamı bakanlık tarafından tabelada bir isim haline getirilmiştir” denildi.

“DT VE DOB YAĞMALANMAKTADIR”

Bir süre önce Personel Daire Başkanı, İdari Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı, Hukuk Müşavirliği gibi DT’nin kritik önem taşıyan bazı makamlarına atamalar yapıldığı hatırlatılan açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Yapılan yetkisizleştirme ve etkisizleştirme hamlesi ile DT ve DOB Genel Müdürlükleri fiilen ortadan kaldırılmıştır. Böylelikle ülkenin en önemli ve gerekli iki en büyük sanat kurumunun yıkım çalışmaları bitmiş, enkaz altında kalan değerleri de hızla yağmalanmaktadır.”

“SANAT KURUMLARI KORUNMALI”

Sanatın özerk yapısını zarar veren anlayışın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada “Sanat kurumlarını sanatçıların yönetmesine gerek yoktur cümlesi, cahil ve çarpık bir zihnin ürünüdür. Telafisi mümkün olmayan bir gaflet, dalalet ve hıyanettir! Sanat kurumlarını, iktidar sahiplerinin ideolojisine terk etmektir. ‘Sanat’ ve ‘sanat kurumları’ siyaset üstü bir yapıda korunmalı, kollanmalıdır. Hiç kimsenin keyfine veyahut ideolojisinin insafına terk edilmemelidir.” denildi.

Yanlış karardan dönülme çağrısı yapılan açıklamada ifadelerine yer verildi: “Yılda iki yüz prodüksiyon, altı binin üzerinde temsil, binlerce km kat ederek yapılan turne ile Anadolu halkının erişimini sağlayan Devlet Tiyatrosu; pandemi döneminde de perdelerini hiç kapatmamış, tüm idari, teknik ve sanatçı personel canları pahasına görevlerinin başında bulunmuş ve ülkenin dört bir yanını sanatla buluşturmuştur. Buluşturmaya da devam etmektedir. Sanat özgürdür, kurumları özerktir. Siyasi iradenin en temel görevi bu özgürlüğü ve özerkliği korumak ve sürdürmektir. İvedilikle bu yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz.”

Kaynak: Evrensel

Başa dön tuşu