HaberlerYurttan Haberler

Defineciler kazdı, kaçtı: Polis aralarında kral tacı figürü de olan 26 tarihi eser buldu

Adana’da kral ve ailesinin mezarının olduğu iddia edilen tepeyi kazan define avcılarına ihbar üzerine operasyon düzenlendi. Defineciler kaçarken, polis aralarında kral tacı figürü de olan 26 tarihi eser ele geçirildi.

Sarıçam ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi’nde bir vatandaş polisi arayarak boş arazideki tepede birkaç kişinin kazı yaptığı ihbarında bulundu. Vatandaş daha sonra da kendisi tepeye doğru gitti.

Kazı yapan şahıslar vatandaşı görünce apar topar kazı yaptıkları alandan kaçtı. Bir süre sonra ise olay yerine Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri geldi. Polis tepeye çıktığında iki noktanın açılarak içinin mağara gibi oyulduğunu fark etti.

Ayrıca tepenin birçok yerinin de kazıldığını tespit etti. Polis kazılan noktalardan birine girdiğinde mağara gibi açılan yerin iç tarafınında da aşağı doğru kazıldığı ve merdiven ile inildiğini gördü.

Burada yaptığı çalışmada biri üzerinde kral tacı olan 26 parça eski para ele geçiren ekipler, zanlıların tepede kral ve ailesinin mezarı olduğu rivayeti üzerine kazı yaptığını öğrendi.

Ayrıca tepe üzerinde kayaların üzerindeki çukurların her birinin de bir mezarı temsil ettiği, buradan yola çıkarak define avcılarının kazı yaptığı öne sürüldü. 

Polis kazı yapılan alanı koruma altına alırken, müze görevlilerinin alanda inceleme yapacağı öğrenildi.

Kaynak: SoL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu