HaberlerYurttan Haberler

Datça Tiyatro Festivali sona erdi. Peki 4 gün boyunca orada neler oldu ve neler yaşandı?

Bu yıl ilk defa 16 – 18 Temmuz 2018 tarihleri arasında Datça‘da gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali, Semaver Kumpanya, Dot, İkinciKat, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ve Hemhâl ekiplerinden toplam da 6 oyunu ağırladı.

Dopdolu içeriğiyle tiyatro festivali anlayışını değiştirmeyi hedefleyen Datça Tiyatro Festivali, Datça’nın merkezinde, denize sıfır festival yerleşkesinde düzenlendi.

PEKİ NEREDEN ÇIKTI BU DATÇA TİYATRO FESTİVALİ?

Festivalin gencecik organizöterlerinden biri olan Ece Taşkın festival fikrinin nasıl doğduğunu, bu sürece nasıl hazırlanıldığını ve bizleri nelerin beklediğini Müstehak ekibinden Merve Engin’e anlattı.


 
 

ÜRETİM ATÖLYELERİ LANSMANI

Festivalde oyunların yanı sıra; fuayeler, söyleşiler, konserler, atölyeler, dans performansları gibi birçok etkinlik de yapıldı. Tiyatro deneyimini oyun izlemekle sonlandırmak istemeyen festival, bir araya gelme ve birlikte üretme, öğrenme, aktarma motivasyonlarıyla katılımcılarına usta tiyatrocularla izledikleri oyunlar ve tiyatro üzerine sohbet etme imkanı sağlarken programda yer alan Özgün Üretim Atölyeleri sayesinde bu ustalarla birlikte çalışıp tiyatroya dair içerik üretme ve sergileme şansı da sundu.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yönetmen, yazar ve oyuncu adaylarının ücretsiz olarak katıldığı ve kura yoluyla oluşturulan ekipler tarafından festival sürecince yapılan “Üretim Atölyeleri” ile provadan sahneye giden süreç adım adım çalışıldı. Profesyonel oyuncular, yazarlar ve yönetmenler tarafından oluşturulan eğitim kadrosu ile bu süreç sonunda hazırlanan oyunlar “Panayır Alanı” adı verilen festival mekanında ücretsiz olarak sunuldu.
Ayrıca üretim çalışmalarına katılan tüm öğrencilerin yol, yemek ve konaklama masraflarının tamamı Datça Tiyatro Festivali tarafından karşılandı. Deniz kenarında bulunan kamp alanında konaklayan öğrenciler gün boyu “Üretim Atölyeleri” ile prova yaparken öğleden sonra ve akşam üzeri olmak üzere toplamda 2 tiyatro oyunu izleme imkanı buldu.

Üretim Atölyeleri Kura Çekimi (VİDEO)


Atölyeler için yapılan kura çekimlerinin ardından Datça Tiyatro Festival’i 15 Temmuz akşamı Çiğdem Erken ve Güvenç Dağüstün birlikteliğinde sürpriz konuklarla gerçekleştirilen ve binlerce izleyicinin katıldığı açılış konseriyle başladı.

Çiğdem Erken ve Güvenç Dağüstün Konseri (VİDEO)

Festival Birbirinden Renkli Atölyelere Ev Sahipliği Yaptı

Büşra Firidin’le Oyuncular için Hareket ve Doğaçlama atölyesi katılımcıları üç saat boyunca kendi bedenlerini keşfedip başka bedenlerle ilişki kurdu.
Ardından Özkan Schulze ile “Oynayarak olmak Olarak oynamak atölyesi” başladı.
Beyti Engin ve Filiz Kaya ile halka açık pozitif atölyede oyuncu olmak ve oyuncu psikolojisi üzerine tartışıldı.

Festivalin üçüncü gününde Yazar/Yönetmen Ebru Nihan Celkan moderatörlüğünde Funda Eryiğit, Başak Daşman ve Ece Dizdar’ın katılımıyla  ‘Sahneyi eşitlemek’ başlığı altında yapılan söyleşide, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sahneye, hayata ve sektöre nasıl yansıdığı konuşuldu.


 

Festivalde Çocuklar da Unutulmadı

Festivale her yaştan ve her kesimden insan katıldı. Katılımcıların arasında çocuklarda vardı. Çünkü “Datça Tiyatro Festivali”nin gencecik organizatörleri küçük kardeşlerini de unutmamıştı.

Semaver Kumpanya’nın “Nasreddin Hoca” ve “Masal İçinde Masal” adlı oyunlarıyla çocuklarla birlikte gülüp eğlendik. Kahkahalarımıza kuklaların şarkıları da eşlik etti.
 

“Şato’nun Altında” Oyunu Festivale Katılanları Büyüledi

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ekibi tarafından sahnelenen “Şato’nun Altında” adlı oyunu ile Macbeth’e bambaşka bir yerden baktık.

View this post on Instagram

Bize bu güzel anıları bırakan @datcatiyatrofestivali 'ne sonsuz teşekkürler ederek ve bu samimi yorumları için de @yektakopan 'a kucak dolusu sevgilerimizi ileterek huzurlarınızdan ayrılıyoruz efenim. Yeni deniz seviyelerinde görüşmek üzere… . . ""ŞATONUN ALTINDA… Mutlaka izleyiniz, mutlaka!Pınar ve Gülden, iki harika tiyatrocu. Oyundan hemen sonra makyajlı-yorgun halleriyle beni kırmadılar. Sarıldık, gülüştük. Bana Macbeth’in hikayesini anlatan bu çamaşırcı kadınlara sarılma onurunu verdiler. Datça Tiyatro Festivali’nde her şey pek hoş, pek iyi. Amaaaa… şu fotoğrafın çekildiği an benim için harika. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ürünü ŞATONUN ALTINDA, tiyatroya olan inancımı artıran bir oyun oldu. Sanat bizi efsunlayabilir ve yeniden anlatmak mümkün. PINAR AKKUZU ve GÜLDEN ARSAL, müüükemmmmmell iki tiyatrocu. Yazdıklarıyla, kurguladıklarıyla, araştırdıklarıyla, bulduklarıyla… Yönetmen Güray Dinçol ve bütün ekibe de ayakta alkış elbette. Ohhh beee!""

A post shared by Fiziksel Tiyatro Araştırmaları (@fizikseltiyatro) on

 

“Deniz Seviyesinde Söyleşi”

Festival ilk gününden itibaren söyleşilere de ev sahipliği yaptı. Bu söyleşilerden biri olan “Yekta Kopan Söyleşisi”nde Kopan, bir festivalden beklentilerini sordu. Cevaplar genel olarak “iyi zaman geçirmek”, “ulaşılamayana ulaşmak”, “birlikte üretmek” ve “yaşadığımız şehirlerde bize sunulana ek olarak alternatif olana ulaşmak” gibi yanıtlar oldu.

“Deniz Seviyesinde Tiyatro”

Festivalin ikinci gününde güneş batar batmaz sahneye “Cimri” oyunuyla Semaver Kumpanya çıktı. Binlerce seyircinin katılımıyla Amfi Tiyatro’da sergilenen oyun sonunda festivalin yorgunluğu yerini kahkahalara bıraktı.

Festivalin üçüncü gününde ise güneş batışıyla beraber sahneye Latife Tekin’in aynı isimli romanından “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” oyunuyla Hemhâl ekibinden Nezaket Erden çıktı.
Binlerce seyircinin katılımıyla yine Amfi Tiyatro’da sergilenen oyun sonunda seyirciler dakikalarca alkışladı.

Festivalin son gününde ise yine güneş batışıyla bu sefer beraber sahneye Nick Hornby tarafından kaleme alınan ve Serkan Salihoğlu tarafından yönetilen “Bunu Ben de Yaparım” adlı oyunuyla Dot Tiyatro ekibinden İbrahim Selim çıktı.  Binlerce seyircinin katılımıyla yine Amfi Tiyatro’da sergilenen oyun sonunda seyirciler dakikalarca alkışladı. Ve oyunun sonunda İbrahim Selim festivalin birbirinden genç yaratıcılarını sahneye davet etti. “Bunu Ben de Yaparım” oyununun ardından “Panayır Alanı”nda gerçekleştirilen Erkan Oğur konseriyle festival son buldu.


 

Festival Birbirinden Renkli Konserlere Ev Sahipliği Yaptı

Datça Tiyatro Festival’i boyunca festivale katılanlar tiyatro oyunları, atölyeler ve söyleşilerin yanı sıra birbirinden renkli konserler sayesinde bir yandan şarkılara/türkülere eşlik ederken diğer yandan profesyonel oyuncularla tanışma ve muhabbet etme fırsatı da sundu.
İlk günün akşamında sahneye çıkan Çiğdem Erken, Güvenç Dağüstün, Serkan Keskin, Ece Dizdar, Funda Eryiğit, Başak Daşman ve Hatice Aslan gibi isimleri ikinci gününde “Büyükev Ablukada” grubuyla tanıdığımız Gülin’in akustik performansı takip etti.


Festivalin üçüncü gününde sahneye çıkan Birsen Tezer’in şarkılarına 3.5oo konuk eşlik ederken festivale katılım ve ilgi her geçen gün arttı!


Yine “Panayır Alanı”nda gerçekleştirilen Erkan Oğur konserinde de her yaştan ve her kesimden 5.000’e yakın seyirci ile festivalin kapanışı yapıldı.

Festival Birbirinden Değerli Sanatçılara da Ev Sahipliği Yaptı

Festivalin ilk gününden itibaren festival alanı dışında ve içinde festivale katılan katılımcılarla sık sık festival üzere sohbetler ettik. Festivali nasıl bulduklarını, artılarını ve eksilerini sorduk. Festival boyunca yaptığımız tüm röportajları bu başlık altından izleyebilirsiniz.
Prof. Dr. Tülin Sağlam Müstehak ekibinden Merve Engin’e Datça Tiyatro Festivali boyunca Prof. Dr. Beliz Güçbilmez ile birlikte gerçekleştirdikleri “Eleştirmenlik Atölyesi”ni anlattı.


 
Festival kapsamında “Deniz Seviyesinde Söyleşi” için katılandan biri olan Yekta Kopan’a festival hakkında görüşlerini sorduk.


Festivalin üçüncü gününde Yazar/Yönetmen Ebru Nihan Celkan moderatörlüğünde Funda Eryiğit, Başak Daşman ve Ece Dizdar’ın katılımıyla  ‘Sahneyi eşitlemek’ başlığı altında yapılan söyleşi sonrası mikrofonumuzu onlara uzattık ve festival hakkındaki görüşlerini sorduk.


Röportajlarımızı sadece güneşin altında değil gece boyunca yapmaya devam ettik. Festivale katılanlardan Çiğdem Erken’i konser sonrası gittiği cafe de yakaladık ve festival hakkındaki görüşlerini sorduk.


Semaver Kumpanya ekibinden Serkan Keskin’e “Cimri” oyununun ertesi günü yapılan fuaye sonrası festival hakkındaki görüşlerini almak için mikrofonumuzu uzattık.


Nick Hornby tarafından kaleme alınan ve Serkan Salihoğlu tarafından yönetilen “Bunu Ben de Yaparım” adlı oyunuyla Dot Tiyatro ekibinden festivale katılan İbrahim Selim ve Serkan Salimoğlu’na festival hakkında düşüncelerini sorduk.


Festivale “Üretim Atölyeleri” için katılan Yazar/Oyuncu Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Tiyatro Müzisyeni Burçak Çöllü’ye festival hakkındaki düşüncelerini ve Üretim Atölyeleri’nde neler yaptıklarını ve yapacaklarını sorduk.


Festival boyunca yalnızca “Datça Tiyatro Festivali”ne katılan sanatçılara değil seyircilere de mikrofonumuzu uzattık. Ve festivalin ikinci gününe kadar hep birlikte neler yaşadığımızı sorduk.


 
Festivalin “Üretim Atölyeleri” kısmına oyuncu olarak katılan Seda Türkmen’e festival hakkında düşüncelerini ve atölyelerin prova sürecini sorduk.


Festival’e ilk gününden itibaren katılan seyircilere “Datça Tiyatro Festivali” boyunca neler yaşadıklarını ve festival hakkındaki fikirlerini sorduk.


 
Festivale katılan gençlere de mikrofonlarımızı uzatmayı unutmadık elbette. İlk günden itibaren festivalde olan ve kamp alanında kalan genç arkadaşlarımıza festival hakkında düşüncelerini sorduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu