HaberlerYurttan Haberler

Danıştay tarihi yapının Ensar’a kiralanmasına ‘Dur’ dedi

Danıştay, tarihi tahıl ambarının çocuk istismarı skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na 625 liraya kiralanmasına izin vermedi.

 
Osmangazi ilçesindeki Abdal Kültür Merkezi, Karaman’da 10 çocuğun Muharrem Büyüktürk adlı öğretmen tarafından istismar edilmesiyle gündeme gelen vakfa, geçen yılın şubat ayındaki ihaleyle aylık 625 lira karşılığı 10 yıl süreyle kiralanmıştı.

İhalenin yapılma şekli ve kira bedelinin düşük olmasına tepki gösteren CHP mahkemeye gitmiş, Bursa 2’nci İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurmuştu. AKP’li Osmangazi belediyesi, bu karara karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne gitmiş ancak itirazı reddedilmişti.

Belediye ısrarcı

Belediye, bölge mahkemesinin kararı sonrası bu kez Danıştay’a gitti. Yüksek mahkeme de kiralama işlemini iptal etti.
CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, Danıştay’ın Bursa’daki idare mahkemesinin kararını onaylamış olduğunu söyledi.
“Böylece bir hukuksuzluk son buldu” diyen Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Ensar Vakfı’na kamunun tüm imkanlarına yönelik peşkeş çekilmesi engellenmiştir. Yaklaşık iki yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesi en üst noktada da tescil edildi. Böylece alınan bu karar Ensar Vakfı için devam eden benzer davarlarda emsal olacak.”

İtiraz hakkı kalmadı

CHP Osmangazi İlçe Başkan Yardımcısı Suna Soydaş da belediyenin Danıştay’ın verdiği onama kararına itiraz hakkı bulunmadığını ifade ederek şunları söyledi: “İhale iptal edildi. Bundan sonra belediyeden, buranın kamu yararına kullanılması için kültür merkezine dönüştürülmesini bekliyoruz. Osmangazi Belediyesi, alınan bu karara rağmen hukuka aykırı davranmaya devam ederse konunun takipçisi olacağız.”
Öte yandan vakfın halen merkezi kullandığı öne sürüldü. Karar sonrası binaya yeniden Abdal Kültür Merkezi tabelası asıldı.
 
Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu