Dünyadan

Daktilo ile yapılmış kadın portreleri…

1500’li yıllara uzanan geçmişiyle, 1800’lerde bugün bildiğimiz halini alan daktiloya pek çoğumuz belki dokun(a)madık. Bazılarımız sigara paketi ve kahve fincanının tam ortasına çalışmayan bir tanesini koyup fotoğrafını çekip Instagram’a koydu. Bazılarımız nostalji yapmayı sevdiğinden ya da dijitalin üretkenliği öldürdüğünü düşündüğünden öykülerini, şiirlerini daktiloda yazmayı tercih etti. Yalnızca o daktilo sesine hayran olanlarımızı da unutmamak gerek.
Yaratıcı edebi metinler haricinde pek çok sıkıcı sözleşme, dilekçe de yazıldı daktilolarda. Bundan tam 117 yıl önce insan yine yaratıcılığını yine durduramadı ve muhtemelen sıkıldığı o anda özgün bir iş ortaya çıkardı: Bilinen ilk “daktilo sanatı” çalışması 1898 yılında İngiliz sekreter Flora Staceytarafından yapıldı. O zamandan bu yana da birileri daktilo tuşlarına özgün portreler, manzaralar, soyut resimler yapmak için basmaya devam ediyor.
Bu konuda günümüzdeki önemli isimlerden biri Leslie Nichols.
leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 3
Leslie Nichols daktiloyu öncelikli aracı olarak kullanıyor sanatında. Birbirinden güzel kadın portrelerini mekanik bir yolla yaratan sanatçı tuşlara da rastgele basmıyor aslında. Çoğunlukla seçtiği metinler her birimizin hayatının aklımızın ve sosyal yapının birer ürünü olduğundan bahsediyor. Çalışmaları akıllıca göndermeler içeriyor. Mesela “Lindsay (Taylor Mill 1851)” isimli portresi çömlek sanatçısı Lindsay Oesterritter‘e ait. Bu portre 1851 yılında Harriet Taylor Mill tarafından yazılmış “The Enfranchisement of Women” (Kadınların Vatandaşlık Haklarının Tanınması) kitabından alıntılar içeriyor. Leslie, bu kitapta bahsedilenleri Lindsay’in 2013 yılında akademik çalışmaları sebebiyle aldığı bir ödülle bağdaştırıyor.

leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 23341

Lindsay (Taylor Mill 1851)

leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 1leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 2leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 4leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 6leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 8
leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 7
leslie nichols daktilo typewriter calismalar portreler 5
LeslieNicholsArt.com
Görseller: Leslie Nichols (Sanatçının özel izniyle…)
 
Kaynak: nolm.us

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu