Haberler

D22 / İnsanın Kaderi İnsandır” Diyenlerin Buluşması

İnsanın Kaderi İnsandır” Diyenlerin Buluşması
Tiyatro D22 ekibi, 12 Kasım akşamı Galata-Hamursuz Fırın’daki sahnesinde
gerçekleştirdiği Sezon Tanıtım Buluşması’nda sanatçı dostları, izleyicileri ve basın mensupları ile bir araya geldi. Bu yılki çalışmalarını Bertolt Brecht’in “İnsanın Kaderi İnsandır” sözünü tema alarak yürütecek olan D22, etkinliğe katılan sanatçılara da bu söz üzerinden birlikte üretme çağrısı yaptı!
Buluşma Bertolt Brecht’in Üç Kuruşluk Opera’sından “İnsan Neyle Yaşar” eserinin
icrasıyla başladı. Ardından D22’nin kurucu ekibinin konuşmaları, barkovizyon gösterileri ve katılımcıların katkıları geldi. Atilla Gündoğdu, Hakan Çetinkaya, Hakan Ali Toker ve Özlem Soydan geceye müzik performanslarıyla renk kattılar.
D22, “İnsanın Kaderi İnsandır” teması etrafında bir araya gelme çağrısını şu sözlerle dile getirdi:
“Tiyatro D22 sokakla, gündemle, yaşanan olaylarla hep içi içe durmak, bunlara farklı bir bakış açısı getirmek için çalıştı…Geçen süre zarfında birçok soru sordu veya sordurmaya çalıştı…En önemlisinin sorgulamak olduğuna inandı…
Tam da bugün her şeyin kadere bağlandığı, alın yazısının kanlı ellerin üzerini birer birer örttüğü, adalete üvey çocukların yalnız kaldığı bir dönemde, kader kelimesinin bireysel bir inanış olmaktan çıkarak; toplumu sinikleştirmek adına sistemli şekilde kullanılan bir silaha dönüştüğü bugünlerde D22 olarak bizler, hesapsız ölümü, acıyı, yıkımı hesaplı şekilde meşrulaştıranlara değil, yolumuzu aydınlatanlardan biri olan Bertolt Brecht’e kulak vermeyi seçtik. Bu sebeple “İnsanın kaderi insandır.” dedik.
Tiyatro D22 bu yıl birçok sanat disiplininden dostlarıyla üretimler
gerçekleştirmek ve bu yeni üretimlere alan açmak için “İnsanın Kaderi İnsandır” sözünün etrafında toplanıyor. Çünkü biliyoruz ki böyle zamanlarda yalnızlaştırılmaya çalışılan sanat daha da büyür, sanatçılar daha kenetlenir ve resime tiyatro, fotoğrafa heykel bulaşır, bir olunursa bir şeyler değişir. Yıllar sonra bu baskıyı kuranlar değil bu baskılara direnenlerin adı kalır, hatırlanır…
Çünkü biliyoruz ki; ‘İnsanın Kaderi Ancak İnsandır’ ve öyle kalmaya da devam edecektir…”
Tiyatro D22
Bereketzade Mahallesi Şair Ziya Paşa Yokuşu No:13/A
Galata-Beyoğlu
+90 212 293 1992

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu