Dünyadan

Cyrano De Bergerac İkinci Kez Parislilerin Beğenisini Kazanacak Mı?

Karşılıksız aşka düşen, uzun burnuyla tanınan şair 1897’deki ilk tanışmada tüm seyirciler tarafından sevilmişti.
Cyrano De Bergerac 1897’de Paris’te ilk sahnelendiğinde, yazar Edmond Rostand oyunun başarısız olacağından öyle eminmiş ki, tüm oyunculardan henüz oyun başlamadan vakitlerini çaldığı için özür dilemiş.
Oysa endişelenmesine gerek yokmuş. Oyunun prömiyerinde, seyirciden yirmi dakika boyunca ayakta alkış almakla kalmayıp, dönemin ekonomi bakanı tarafından göğsüne takılan madalyayla onurlandırılmış.
Bu zamanlarda Fransızlar, özellikle Paris halkı, 1870’deki Prusya Savaşı’nın etkilerini atlatamadıkları için eğlenmeye aç vaziyetteydiler. Zamanın son skandalı Dreyfus Olayı’ndan sonra Fransa’daki atmosfer tam olarak ‘’suratsızlık’’ ile ifade edilmeye başlanmıştı.
Salı günü, Cyrano 120 yıl aradan sonra, Portre Saint Martin Theatre ’da uzun burnuyla yeniden karşımızda.  Ne tesadüftür ki, yine Parislilerin biraz keyiflenmeye ihtiyaç duyduğu bir zaman. 13 Kasım’daki yüz otuza yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra bilet satmak ve etkinlik düzenlemek zorlaşır oldu.
İşçi Sendikası, Prodiss, sinema ve tiyatroları da kapsayan eğlence sektöründeki 340 kuruluş için dramatik sonuçlar ortaya çıkacağını öngördü. Prodiss sözcüsü Malika Séguineau, saldırıdan hemen sonra bilet satışlarının %80 düştüğünü ve Aralık ayı boyunca da %50 düşüşte olduğunu belirtti.
Oyuna dönecek olursak, bu son uyarlamada Cyrano kendini Skype bağlantısıyla flört ederken buluyor. Gelenekçiler bunu öğrendiklerine sevinecekler, ’burun tiradı’nı da içeren dizeleri burada duyuyoruz.
Cyrano son derece cesur, atılgan ve yetenekli. Çok başarılı şiirler yazıyor ve tabi ki düellolarda da çok başarılı. Anormal derecede uzun burnu ve bununla doğru orantılı olan özgüveni karakterin önemli bir parçası.  Cyrano uzaktan kuzeni diyebileceğimiz, güzel ve akıllı Roxane’a deliler gibi âşık. Ancak Roxane, ne yazık ki Cyrano ’ya, burnu yüzünden olduğu varsayılıyor, dönüp ikinci kez bakmaz bile. Ayrıca Roxane’ın âşık olduğu Baron Christian de Neuvillette’e karşı büyük bir kin besler Cyrano.
Aradan yüz yıldan fazla geçmesine rağmen Cyrano hâlâ Fransız eğitim geleneğinin başlıca içeriklerinden. Paris’s Châtelet Theatre’ın genel sanat yönetmeni Jean-Luc Choplin bir konuşmasında, ‘’Cyrano Fransızların toplumsal hafızasının bir parçasıdır. Hepimiz onu biliyoruz çünkü okullarda öğrendik’ demiş.
Son olarak, oyun Porte Saint Martin’de sizleri bekliyor. Herkesin başlıca isteği tabi ki saldırının ve ölümün tekrarlanmaması. Aradan 120 yıl geçti, Cyrano’nun burnu hâlâ uzun, oyun hala Parislileri keyiflendirmeyi amaçlıyor.
Haberin Linki: http://www.theguardian.com/world/2016/jan/30/cyrano-paris-theatre
Not:  Cyrano De Bergerac izlemek için Paris’e gitmemiz şart değil.
http://www.ibb.gov.tr/sites/sehirtiyatrolari/tr-TR/Sayfalar/Oyun.aspx?oyunid=465
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu