HaberlerYurttan Haberler

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası soyuldu, zarar 2.5 milyon "Kablolar, jeneratör ve asansör motorları çalındı!"

Ankara’da inşaatı süren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın inşaatından hırsızların 2.5 milyon liralık malzeme çaldığı ortaya çıktı.

22 yıldır inşaatı süren 154 bin metrekare alana kurulu bina, beş bloktan oluşuyor. Toplam inşaat sahası 62 bin metrekare. Yumurta şeklindeki konser salonunda 2 bin 23 kişi ağırlanabilecek. Binada 500 kişilik oda orkestrası salonu ve sergi salonları da bulunuyor.

1995’te başlayan yapım çalışmaları çeşitli bürokratik ve finansman sorunları nedeniyle yılan hikayesine dönen CSO binasının inşaatının 2019’da bitirilmesi hedefleniyor.

Hırsızlar kesintilerle inşaatın tek güvenlik görevlisini atlatarak, iki ay boyunca binanın elektrik sistemlerinin kablolarını, jeneratörlerini, asansör motorları, döşeme kabloları ve çeşitli inşaat malzemelerini çaldı.
Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan CSO Müdürü Altan Kalmukoğlu şu bilgileri verdi: “Maalesef sekiz ay önce böyle bir talihsizlik yaşandı. 2.5 milyon liralık zarar var. İki kişinin, CSO inşaatı içerisinde iki ay boyunca kaldığını biliyoruz. Binayı korumak için tek güvenlik görevlisi bulunuyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı sadece binadaki akustik gibi konularda danışmanlık yapıyor. Bu konuda uluslararası üniversitelerden de yardım alınıyor. CSO, Türkiye’nin gerçek anlamdaki ilk müzik salonu olacak. Sergi salonları da bulunuyor. Tam bir sanat kompleksi. Zaten adında cumhurbaşkanlığı var. Kurumun adına yakışacak bir bina oldu. Umarım bir daha böylesi talihsiz olaylar yaşanmaz.”

Hırsızlığın ardından güvenlik görevlisi sayısı 10’a çıkarıldı.

Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu