HaberlerYurttan Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Prensip olarak sanatçıların devlet memuru olmasını doğru bulmuyorum"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taksim’in sembol mekanlarından olan Atatürk Kültür Merkezi için: “Projesi bitti, yıkıp yeniden çok güzel bir eseri İstanbul’a kazandıracağız” dedi.

Sanatçı ve sporculara verdiği iftar sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan,  “Prensip olarak sanatçıların devlet memuru olmasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.
 
“ORTAK DEĞERLERİMİZ UZUN SÜRE BELLİ BİR KESİMİN TEKELİNDE OLDU”
Kültüre, sanata ve spora yaptıkları katkılardan dolayı sanatçı ve sporculara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür, sanat ve sporun toplumları bir arada tutan ortak değerler olduğuna işaret ederek, “Ülkemizde ise maalesef bu ortak değerlerimiz, uzun süre sadece belli bir kesimin tekelinde olmuştur. Özellikle kültür ve sanat alanında öne çıkabilmenin, ancak milletin değerlerine karşı olmakla mümkün olabildiği gibi çarpık bir anlayış, ülkemizde hâkim kılınmaya çalışılmıştır” dedi.
 
“NE SANATÇI DÜŞMANLIĞIMIZ, NE SANATA SAYGISIZLIĞIMIZ KALDI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Ülkemizde işte böyle bir eseri kazandıran anlayışı, Taksim’deki o sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapıyı yıkıp yerine daha güzel bir eser kazandırmak istediği için uzun yıllar boyunca yerden yere vurdular. Ne sanatçı düşmanlığımız, ne sanata saygısızlığımız kaldı. Hâlbuki biz hem İstanbul’a, hem de kültür sanat dünyamıza yakışır bir eseri ülkemize kazandırmak için çalıştık. İşte Harbiye Kongre Merkezi bunun bir örneğidir. Ve oradaki Muhsin Ertuğrul’u biliyorsunuz neydi, biz onu şu anda ne hâle getirdik. Şimdi inşallah Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezini aynı mimari gruba yaptırdık, proje şu anda bitti. Gerek yan, gerekse arka taraftaki boşlukları da oraya dâhil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbul’umuza kazandıracağız. Şu anda çalışmalar, proje çalışmaları bitti, bundan sonra işin uygulama bölümüne geçeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AKM'yi yıkacağız, projesi bitti!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AKM'yi yıkacağız, projesi bitti. Çok güzel bir eseri İstanbul'a kazandıracağız!” Haberin tamamını okumak için tıklayınız:http://www.gazetemustehak.com/cumhurbaskani-erdogan-prensip-olarak-sanatcilarin-devlet-memuru-olmasini-dogru-bulmuyorum/

Gepostet von Gazete Müstehak am Dienstag, 13. Juni 2017

 

“Batı ülkelerinde dahi örneğine pek az rastlanabilecek opera binası şu anda neresidir?”

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasının daha iyisini, daha güzelini yapmak için atılan adımların bu çarpık anlayışın saldırısına uğradığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Hâlbuki AKM aslında deprem sebebiyle ciddi bir hasara da uğramış olan bir yerdir, yani deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan bir yer. Bakınız burada sizlere belki de pek çoğunuzun şu an itibariyle bilmediği bir hususu ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin hem kapasite, hem teknik altyapı bakımından en modern Batı ülkelerinde dahi örneğine pek az rastlanabilecek opera binası şu anda neresidir biliyor musunuz? Evet, bu eser Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bir parçası olan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezidir.”

"Batı ülkelerinde dahi örneğine pek az rastlanabilecek opera b…

"Batı ülkelerinde dahi örneğine pek az rastlanabilecek opera binası şu anda Külliye'dedir!"Haberin tamamını okumak için tıklayınız:http://www.gazetemustehak.com/cumhurbaskani-erdogan-prensip-olarak-sanatcilarin-devlet-memuru-olmasini-dogru-bulmuyorum/

Gepostet von Gazete Müstehak am Dienstag, 13. Juni 2017

 

“Sanatçıların Devlet Memuru Olmasını Dahi Doğru Bulmuyorum!”

“Hatta daha ileri giderek söylüyorum; prensip olarak sanatçıların devlet memuru olmasını dahi doğru bulmuyorum. Ama ülkemizin çorak kültür-sanat ikliminde özellikle klasik Türk müziği, Türk halk müziği, folklor, hatta opera ve tiyatro gibi sanat dallarında devletin çekilmesinin yol açacağı boşluğun şu anda doldurulamayacağını biliyorum. Şartlar uygun hâle geldiğinde, tüm sanatçıların faaliyetlerini kendi özgür dünyalarında icra etmelerinin en doğrusu olduğunu düşünüyorum.”

“Sanatçıların devlet memuru olmasını dahi doğru bulmuyorum!”

“Sanatçıların devlet memuru olmasını dahi doğru bulmuyorum!” http://www.gazetemustehak.com/cumhurbaskani-erdogan-prensip-olarak-sanatcilarin-devlet-memuru-olmasini-dogru-bulmuyorum/

Gepostet von Gazete Müstehak am Dienstag, 13. Juni 2017

 

“TARİHÎ DİZİLERİN SENARYOLARI DOĞRULARI ANLATMALI”

Belediyelerden bu faaliyetler için ayrılan ve küçümsenemeyecek rakamlara ulaşan bütçelerini doğru kullanmalarını ve halkın hayatına dokunan işlere öncelik vermelerini beklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Televizyon dizileri, son derece küresel düzeydeki en büyük kültür başarımızdır. İşte en son gerek Körfez’de, Orta Doğu’da, Hindistan’da yaptığım ziyaretlerde de Türk dizilerinin, filmlerinin onlar tarafından da beğenildiğini, takdirle karşılandığını, özellikle Hindistan ziyaretimde kendilerinden duymak beni gerçekten memnun etti” diye ekledi.

“Tarihi dizilerin senaryoları doğruları anlatmalı!”

“Tarihi dizilerin senaryoları doğruları anlatmalı!”http://www.gazetemustehak.com/cumhurbaskani-erdogan-prensip-olarak-sanatcilarin-devlet-memuru-olmasini-dogru-bulmuyorum/

Gepostet von Gazete Müstehak am Dienstag, 13. Juni 2017

 

“Kültür-Sanat Faaliyetlerinde Skora Değil, Niteliğe Yönelin!”

Devletle kültür-sanat faaliyetleri arasındaki sağlıksız ilişkinin bir başka tezahür alanının da belediyelerde görüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın doğrudan günlük hayatına dokunan hizmetler yürüten belediyelerin kültür-sanat faaliyetlerinde skora değil, niteliğe yönelmesi gerektiğini söyledi.

“Kültür-Sanat Faaliyetlerinde Skora Değil, Niteliğe Yönelin!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kültür-Sanat Faaliyetlerinde Skora Değil, Niteliğe Yönelin!” http://www.gazetemustehak.com/cumhurbaskani-erdogan-prensip-olarak-sanatcilarin-devlet-memuru-olmasini-dogru-bulmuyorum/

Gepostet von Gazete Müstehak am Dienstag, 13. Juni 2017

 
 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu