HaberlerYurttan Haberler

“Çölün gelini” ölüyor: IŞİD, antik tiyatro ile Tetrapylon’u tahrip etti

IŞİD çeteleri, Palmira Antik Kenti’nin simgelerinden Tetrapylon ile Roma döneminden kalma antik tiyatronun cephesini yerle bir etti
 
IŞİD çeteleri, Suriye’nin Humus iline bağlı Tedmur’daki Palmira Antik Kenti’nin en ünlü kalıntılarını tahrip etti.
Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Mamun Abdülkerim, Palmira’nın simgelerinden Tetrapylon ile Roma döneminden kalma antik tiyatronun cephesinin yıkıldığını açıkladı.
Tetrapylon’un 16 sütunundan sadece dördünün ayakta kaldığını ve antik tiyatronun da cephesinin ağır hasar gördüğünü belirten Abdülkerim, yıkımların 26 Aralık ile 10 Ocak arasında gerçekleştiğini söyledi.

Palmira’daki Roma Antik Tiyatrosu ve Tetrapylon’da yaşanan yıkımı gösteren 26 Aralık 2016 ve 10 Ocak 2017’ye ait uydu görüntüleri (Kaynak: ASOR Kültürel Miras Girişimi)

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Palmira, “küp şeklinde Antik Roma anıtlarının bir tarzı olan ve dört tarafının her birinde bir kapı bulunan” Tetrapylon’ların (Yunanca “Dört kapı” demek) günümüze kalan en önemli örneklerinden birine ev sahipliği yapıyordu.

Tetrapylon

IŞİD, Palmira’da katliam yaptı

Öte yandan Suriye devlet televizyonu, IŞİD militanlarının dün (19 Ocak) aynı noktada toplu infaz gerçekleştirdiğini duyurdu.
​Toplu infazda en az 12 kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor. Katledilenler arasında askerler, öğretmenler ve muhalifler bulunuyor.
IŞİD, 2015’in Mayıs ayında ele geçirdiği Palmira’dan 10 ay sonra, Mart 2016’da, Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonunun ardından çekilmişti.
Ancak örgüt, geçen Aralık ayında tarihi kenti yeniden ele geçirmişti.
IŞİD, Mayıs 2015- Mart 2016 arasında da kentteki tarihi yapıları tahrip etmişti. Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), IŞİD’in tarihi kentin büyük zarar gördüğü tespitini yapmıştı. UNESCO heyeti, Palmira’daki büyük heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını açıklamıştı.
 
Kaynak: Sendika.Org
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu