DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi Çekebilir

Çin’de Açılan 4,500 Metrekarelik Muhteşem Kitabevi

Çin’in Xi’an kentindeki YJY Maike Centre Flagship Kitabevi, kitapları ve öğrenmeyi merkeze alan sıcak, samimi ve modern bir mekan.

Hem bir kütüphane hem de bir galeri hissi uyandırmak isteyen Japon tasarımcısı Tomoko Ikegai, bu iki konsepti iki farklı katta ve yaklaşık 4.500 metrekarelik bir alanda bir araya getiriyor.

Dünyanın dört bir yanından insanların, kültürlerin ve kitapların iç içe yaşayabileceği bir ortam yaratmak isteyen kitabevinin içine genel olarak bir edebiyat teması hakim.

Ziyaretçiler, hemen girişte 10 metre yükseliğindeki bir kitaplık tarafından karşılanarak bu temaya anında dahil ediliyorlar.

Ardından mekanın ortasındaki spiral merdivenin üstünde yer alan ve kelimelerle doldurulmayı bekleyen uçuşan kağıt parçalarına benzeyen enfes bir aydınlatma ile edebiyat teması daha da zenginleşiyor.

“Kütüphaneler öğrenmenin ve bağımsız zaman geçirmenin değerini hissettiğimiz yerler.

Tasarım, her iki öğeyi de birleştiriyor. Aynı zamanda ziyaretçileri ve mekanı, iş birliği yaparak yaratıcı fikirler üretmeye ve fikir alışverişi yapmaya teşvik ediyor,” diyor tasarımcı Ikegai.

Çeviri: Eğitim Pedia

Kaynak: https://mymodernmet.com/yjy-maike-centre-bookstore-ikegai/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu