HaberlerYurttan

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, özel kopyalama harçlarının sanatçılara dağıtılmadığını belirterek “Bunları hak sahiplerine dağıtın” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinde bulunan özel kopyalama harçlarının sanatçılara dağıtılmamasına tepki göstererek “Bu paralar neden hak sahiplerine dağıtılmıyor? Buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum. Elinizdeki fon miktarını açıklayın ve bunları hak sahiplerine teslim edin” dedi.

Evrensel gazetesinden Damla Kırmızıtaş’ın haberine göre: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kovid-19 salgınının en yoğun yaşandığı 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek fonda toplanan paranın miktarını sormuştu fakat bir yanıt alamamıştı. İlgezdi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini baz alarak yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıklayarak son 20 yılda toplanan paranın 2 buçuk milyar liraya yaklaştığını belirtti.

2002-2017 arasında özel kopyalama harcı kesintilerinin 1 milyar 83 milyon 64 bin 227 lira olduğunu, 2017’de ellerinde 320 milyon lira bulunduğunu söyleyen bakanlık yetkililerine seslenen Akkuş İlgezdi, “1 milyar 83 milyon liradan elinizde kalan para 320 milyon lira ise geri kalan 763 milyon 64 bin 227 lira 69 kuruş ile ne yaptınız? Bu paralar nerelere harcandı? Diğer yandan elde kalan 320 milyon lira olduğuna göre o tarihten bugüne yani 2018-2021 tarihleri arasında toplam 1 milyar 665 milyon 717 bin 482 liranın da nereye harcandığını bilmiyoruz” dedi.

“BAKANLIĞIN BÜTÇEYİ NEREYE HARCADIĞI MUAMMA”

“Pandemi döneminde 2 yıl boyunca sinema salonları kapandı, tiyatro sahneleri perde indirdi, eğlence mekanları saat uygulamasıyla çaresiz kaldı, diziler çekilemedi, set işçileri, şarkıcılar, tiyatrocular tek kuruş kazanamadı” diyen İlgezdi, insanların artık dayanacak güçlerinin  kalmadığını ifade etti.

Sanat dünyasının kan ağladığına dikkat çeken İlgezdi, “Tiyatrocu, şarkıcı sahnesine hasret, oyuncular, set emekçileri kan ağlıyor. Bir sektörün bitişini seyrediyoruz. Bakanlığın elinde büyük bir bütçe var, nereye harcadıkları muamma. Bu paralar neden hak sahiplerine dağıtılmıyor? Buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum, elinizdeki fon miktarını açıklayın ve bunları hak sahiplerine teslim edin” diye konuştu.

PARA, KÜLTÜR VE SANATI DESTEK İÇİN KULLANILIYORMUŞ!

Türkiye’de de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) gereğince 2001 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından toplanan özel kopyalama harcı gelirlerinin yüzde 75’inin meslek birlikleri aracılığıyla hak sahiplerine dağıtıldığını ifade eden İlgezdi şunları söyledi:

“2001’de yasada yapılan değişiklikle meslek birliklerine dağıtım şartı ortadan kaldırıldı. O tarihten bu yana da bu para bakanlık kasasında birikiyor. Şahsi kopyalama istisnası yasamızda var ama onun ayrılmaz parçası olan harç, hak sahiplerine dağıtılmıyor. Bu kabul edilemez. Hele ki ilim ve edebiyat, müzik, sinema gibi kültür ve sanat dünyamızın vazgeçilmez sektörleri bu denli zor durumdayken Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Biz bu parayı kültür-sanatı desteklemek için kullanıyoruz’ diyerek işin içinden sıyrılamaz. Kültür-sanatı desteklemek için kullanıyorsanız sanat dünyası niye parasız, pulsuz ve çaresiz? Acilen FSEK’te değişiklik yaparak bu paranın meslek birlikleri aracılığıyla hak sahiplerine dağıtılması sağlanmalıdır.”

Kaynak: Evrensel

Başa dön tuşu