HaberlerYurttan

CHP Milletvekili Sera Kadıgil ‘720 bin çocuk işçi çalıştırılıyorken, kim takar çocuk oyuncuları diyorsunuz!’

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeler devam ediyor.

Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşların bütçesi görüşülüyor.

Görüşmeler devam ederken söz alan CHP Milletvekili Av. Sera Kadıgil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sorularını ve eleştirilerini yöneltti.

Eskişehir Sivrihisar’da çekimleri gerçekleştirilen ve TRT’de yayınlanan “Gönül Dağı” adlı dizi setinde boşrol oyuncusunun ardından 38 kişinin daha Koronavirüs’e yakalandığını söyleyen Kadıgil “Size soruyorum çünkü genç, eğitimli bir kadınsınız. Sizden beklentim kabinenin diğer üyelerinden daha fazla Sayın Bakan. Bu kurulan mutant bakanlığınızda konumuz maalesef çok ama bir çözümü yok. Mesela daha önceki senelerde detayıyla anlattığım kültür sanat emekçilerinin sorunlarını, hiçbir güvencesi olmadan saatlerce çalıştıran insanları konuşurdum; bir faydası olacağını bilsem!

Bakın daha bugün bir ihbar geldi. Umut ediyorum ki bakarsınız ben konuştuktan sonra; devletin kanalı TRT’ye çekilen bir iş! Adı “Gönül Dağı”, yapımcısı da yakın size! Eskişehir’de devam eden çekimlerde 1 değil, 5 değil, tam 39 işçide covid tespit edildi sayın bakan!

Neden biliyor musunuz? Çünkü covid olan 2 işçinin durumunu diğer set çalışanlarından saklamışlar, seti devam ettirmişler, ‘3 kuruş fazla para kazanacağız’ diye! Ve şu an 39 arkadaşımızın durumu, dini imanı para olmuş patronlar yüzünden cinayete teşebbüs! İnsanların hayatlarıyla oynuyorlar setlerde.

Ama ne oluyor ben size bunları anlatınca? 2 yıllık tecrübem gösterdi; maalesef hiçbir şey olmuyor Sayın Bakan!

Çocuk oyuncular yönetmeliği 7 yıldır neden çıkmıyor?


7 yıldır bakanlığın değerlendirmesini bekleyen “Çocuk Oyuncular Yönetmeliği”ne değinen Kadıgil, “720 bin çocuk işçi çalıştırılıyorken, kim takar çocuk oyuncuları diyorsunuz herhalde!” dedi.

Her maddesiyle hazır bir çocuk oyuncular yönetmeliği var önünüzde, 7 yıldır bekliyor! Sizden önce de bekliyordu, sizinle de bekliyor. Bakanlığınızın dehlizlerinde alenen sümenaltı edilmiş durumda. Kanalların ve yapımcıların işine gelmediği için, çocukları korumak patronlara ekstra maliyet yükleyeceği için çıkartmadığınızdan ben artık eminim bu çocuk oyuncular yönetmeliğini. Gerçi TÜİK verilerine göre 720 bin çocuk işçi çalıştırılıyorken, kim takar çocuk oyuncuları diyorsunuz herhalde!”

Başa dön tuşu