HaberlerYurttan Haberler

Cezaevi kitap yasağı getirince Birhan Keskin’in 188 sayfalık şiir kitabını elle yazıp yolladı

Dilara Çelik, hapishanedeki arkadaşlarına kitap yasağı sebebiyle şiir kitabını eliyle mektup olarak yazıp gönderdi.

Dilara Çelik, Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan beş arkadaşına Birhan Keskin’in yaklaşık 200 sayfalık “Kim Bağışlayacak Beni” isimli kitabını baştan sona eliyle mektup yazarak gönderdi.
Gazete Karınca’dan Ezgi Gül’e konuşan Çelik, hapishanedeki kitap yasağına değinerek “Eğer isterlerse gocunmam kocaman romanları da yazarım. Şu anda Ahmed Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil yazıyorum parça parça. Radyo, televizyon hiçbir şeyleri yok; canları sıkılmasın diye tabii ki devam edeceğim” dedi.

Şafak operasyonuyla gözaltına alınmışlardı

Dilara Çelik’in öğrenci ve gazeteci arkadaşları Mehmet Devrim Zongur, Süleyman Ay, Yasin Karasulu, Furkan İnce ve manevi babası Mehmet Ali Uğurlu 3 Nisan günü şafak operasyonuyla gözaltına alındı.
15 gün gözaltında tutulan beş isim, tutuklanarak Antalya L Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Dosyada gizlilik olması sebebiyle ne yakınlarına ne de avukatlarına konu ile ilgili bilgi verilmedi. Beş isim, tecrite gönderildi.
5 tutuklu da tecrit koşulları dolayısıyla açlık grevine girdi. Tutukluların arkadaşı Dilara Çelik, tecrit koşulları hakkında, “5 Mayıs görüş günleriydi, tecrit yüzünden açlık grevine girdikleri için bize de ailelerine de arkadaşlarımızı göstermediler. Zaten OHAL koşullarında annesi babası olmadığınız sürece iletişim yollarınız hızla kapanıyor, görüştürmüyorlar. Kitap, gazete, dergi yasak. Havalandırmaları var, günde yarım saat, yazdıkları mektupta balkon gibi üç metrekare bir yere götürüldüklerini söylüyorlar. Tecrit şartlarının duyurulmasını ve değiştirilmesini talep ediyoruz” dedi.
Çelik, kitap yasağıyla ilgili, “Normalde şiirden çok tat alan bir insan olmama rağmen yazarken iki gece boyunca ağladım. Onları görememek, tecrit altında ve açlık grevinde olmaları bizim için çok zor. Mektubumda roman isteyip istemediklerini sordum. Eğer isterlerse gocunmam kocaman romanları da yazarım. Şu anda Ahmet Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil yazıyorum parça parça. Radyo, televizyon hiçbir şeyleri yok; canları sıkılmasın diye tabii ki devam edeceğim” dedi.
 
Kaynak: Gazete Yolculuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu