HaberlerYurttan

CerModern açık hava terasını özel tiyatrolara, dans stüdyolarına ve müzik gruplarına ücretsiz tahsis edeceğini açıkladı

Ankara’nın en önemli sanat kurumlarından biri olan CerModern pandemi döneminde yaşanan sıkıntıların ardından sanata sanatçılara kapılarını açtı.

CerModern Kültür ve Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer sanata ve sanatçıya destek olmak için CerModern binasının en üst katında bulunan açık hava terasını özel tiyatrolara, dans stüdyolarına ve müzik gruplarına ücretsiz olarak tahsis edeceklerini açıkladı.

Zihni Tümer konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
Kültür merkezlerinin asli görevi toplumla etkileşim içerisinde olmak. Bugünler çok önemli günler. Yeni normal olarak ifade edilen şey, bugünden sonra başlayacak.İnsanların kriz nedeniyle daha da açığa çıkan sanat ihtiyaçları, CerModern olarak bir an önce müdahale etme noktasındaki gerekliliği ortaya çıkardı. Bu da mekanın kamusal olmasından kaynaklı, kamusal olanın yeniden tanımını yaptık kendi aramızda.

Çoğu kültür merkezinin sahip olmadığı bir açık alanımız var. Bunu kültür sanat oluşumlarına doğrudan açma talebi oluştu. Bunu da bir duyuruyla gerçekleştirdik. Ücretsiz tahsis etmek bambaşka bir şey ama bu sistemi yeniden tanımlayacak bir öncü olmayı arzu ettik. Şu ana kadar 15 başvuru aldık. Bunlar tiyatro grupları, dans grupları ve müzik grupları oldu. Sadece Ankara değil, İstanbul’dan da başvurular var.

Ankaralıyı sanatsal olarak bir araya getirmeyi gündemimize aldık. Pandemi ile alakalı olarak bazı kurallar aldık. En önemli kural mesafelendirme, ikinci kural tanımladığımız etkinliklerin tarzı. Eğlenceden ziyada sanatsal etkinlikleri bir araya getirmek istiyoruz.Tüm ziyaretçilerin maske takma zorunluluğu var. Ve tüm ziyaretçilerin giriş esnasında vücut ısısı ölçümleri yapılıyor.

Sinema gösterimlerimize başlıyoruz. Bu hafta sonu Ars Electronica Animasyon Festival’nin gösterimlerine başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl 800 olan koltuk kapasitemizi bu yıl 360 koltuk seviyesine düşürdük. İnternet üzerinden bilet satışı gerçekleşecek. Hafta içi bir gün, hafta sonu bir gün olmak üzere sinema gösterimlerimiz olacak.

Kaynak: tiyatora.net

Başa dön tuşu