#NedenAtıldık

Cem Uslu / "Bir tiyatrocunun performansını herkesten önce seyircisi ölçer!"

Cem Uslu /  “Bir tiyatrocunun performansını herkesten

önce seyircisi ölçer!” 

cem usluİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan “performans düşüklüğü” gibi son derece ne idiği belirsiz bir sebeple atılan meslektaşlarımız için ilk olarak şunları sormak gerek diye düşünüyorum: Söz konusu sanatçıların performansı hangi ölçütlerle değerlendirildi? Buna kim ya da kimler karar verdi? Ve bu değerlendirmeyi yapan kişi ya da kişilerin bu alandaki yetkinliği nedir?
Söz konusu meslektaşlarımız 1 sezonda ortalama 3 ayrı oyunda birden oynayan, 200 – 250 temsil veren insanlar. Bu rakamlar bana hiç de düşük bir performansın göstergesiymiş gibi görünmüyor. Öte yandan, bu sanatçılar yaptıkları işlerle seyircinin övgüsüne de mazhar olan insanlar. Bazıları sezon içerisinde pek çok ödüle lâyık görülmüş yahut ödüllere aday olmuş. Dolayısıyla sadece nicelik değil, nitelik bakımından da burada ne gibi bir “düşük performans”tan söz edilebiliyor, anlamak güç. Bir tiyatrocunun performansını herkesten önce seyircisi ölçer.
Fakat dahası da sorulmalı: Olur da meslektaşlarımız görevlerine dönerlerse, gene bir temizlik firmasının taşeron işçileri olarak mı çalışacaklar? 100 yıllık köklü bir kurumun, aralarında ödüllü sanatçıların da bulunduğu, bir sezonda birden fazla oyunda 200 küsur temsil veren çalışanlarına reva gördüğü pozisyon bu mu olmalı? Her emekçi gibi tiyatrocular da gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarının sahip oldukları hak ve çalışma şartlarını hak etmiyorlar mı?
Darbe, demokrasi ve özgürlükler bakımından bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şey. Bu sebeple Türkiye’nin büyük bir trajedinin eşiğinden döndüğünü düşünüyorum. Darbe girişimi başarıya ulaşsaydı yaşanabilecekleri düşünmek dahi istemiyorum. Bundan sonra yapılması gerekense bu ülkenin gelecekte bir daha böyle bir girişimi yaşamaması için el birliğiyle mücadele etmek olmalı. Bu da ancak demokratikleşmeyle mümkün olur. Toplumun her kesiminin katılımcı olabildiği özgür bir atmosfer şu anda bu ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu şey. Sanat ise özgür yaşamın yapı taşlarındandır. Dünyada demokrasisiyle, hayat şartlarının iyiliğiyle örnek alınabilecek tek bir ülke bile gösteremezsiniz ki o ülkede özgür sanatın yolu tıkalı olsun. Bu yüzden de sanatın her dalına olduğu gibi tiyatroya da, bırakın engellemelerle, soruşturmalarla, işten çıkarmalarla baskı altına almaya çalışmayı, daha önce hiç olmadığı kadar özen göstermek, onu deyim yerindeyse baş tacı etmek gerekiyor. Tiyatro 2.500 yıllık bir sanat. Dünya tarihinden nice savaşlar, darbeler, depremler, seller gelip geçti ama tiyatro sanatı daima ayakta kaldı. Gene kalacak. Sanata bir şey olmaz; olan, sanatın iyileştirici gücünden mahrum kalan insanlığa olur.
 

Cem Uslu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu